depresja emigracyjna poczucie izolacji

Depresja i emigracja – jak sobie radzić?

Table of contents

Depresja jest powszechnym problemem, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Nierzadko zdarza się, że ludzie doświadczają depresji podczas emigracji. Dostosowanie się do nowej kultury i stylu życia może być trudne, a poczucie bycia nie na miejscu nie znika z dnia na dzień. To uczucie często prowadzi do braku motywacji, poczucia izolacji, a nawet myśli samobójczych. W tym artykule zbadamy różne sposoby, w jakie depresja emigracyjna objawia się w życiu osób mieszkających za granicą i co można zrobić, jak przeciwdziałać depresji?

Depresja

Depresja może być wywołana przez wiele różnych czynników, w tym zmiana stylu życia, środowiska i kultury. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zachorowania na depresję jako „powszechne zaburzenie psychiczne charakteryzujące się smutkiem i utratą zainteresowania, które może być na tyle poważne, że zakłóca codzienne funkcjonowanie”. Depresja to nie tylko obniżony nastrój – to choroba, która wymaga profesjonalnego leczenia. Na depresję cierpi wiele milionów ludzi, kobiet i mężczyzn.

Depresja może objawiać się wieloma różnymi trudnościami, w tym: trudności z apetytem i snem, poczuciem bezwartościowości i winy, poczuciem beznadziejności lub bezradności, myślami o samookaleczeniu lub samobójstwie. Osoby z depresją mogą również odczuwać objawy fizyczne, takie jak: zmęczenie, bóle głowy, ból i zaburzenia trawienia. Depresja może powodować przewlekłe zmęczenie. Zaburzenia nastroju mogą współwystępować z innymi objawami bądź zaburzeniami np. zaburzenie lękowe, zaburzenia lęku uogólnionego.

Emigrant i problemy

utrata poczucia przynależnościPowszechnym błędem jest przekonanie, że emigranci są zawsze szczęśliwi w swoim nowym kraju. Często stają przed wyzwaniami związanymi z przystosowaniem się do nowej kultury i języka, pozostawieniem rodziny i przyjaciół oraz przystosowaniem się do zupełnie innego systemu gospodarczego, społecznego.

Czynniki, które mogą utrudnić aklimatyzację w nowym kraju:

  • Utrata poczucia tożsamości
  • Utrata poczucia przynależności
  • Utrata poczucia kontroli
  • Poczucie, że nie masz żadnego wsparcia
  • Lęk o przyszłość

Emigracja i depresja na emigracji

przyczyny depresji na emigracjiNiektórzy ekspaci mogą mieć trudności z przystosowaniem się do zmian, co może prowadzić do depresji zagranicą. Szczególnie narażone są na nie osoby, borykające się w przeszłości ze stanami depresyjnymi lub dystymicznymi. Osoby te mogą czuć się oderwane od swojej tożsamości kulturowej, mają poczucie braku wpływu na przyszłe wydarzenia. Wiele osób przebywających na emigracji doświadcza nowej rzeczywistości, która może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i przerodzić się w depresję
Rozłąka z rodziną, tęsknota za rodziną może wywołać stan przygnębienia i osamotnienia. Osoby opuszczające ojczyznę po przeprowadzce często czują, że mogą często polega wyłącznie na siebie.

Depresja emigracyjna, której doświadczają ludzie po przeprowadzce z dala od rodziny, może objawiać się na różne sposoby. najprostsze czynności mogą stać się trudne, ludzie zmagają się z wieloma trudnymi emocjami. Często zdarza się, że ludzie mają trudności z nawiązywaniem przyjaźni i czują się odizolowani w nowej społeczności, co może prowadzić do napięć, a nawet braku relacji i poczucia samotności. Ludzie mogą również doświadczać dni, w których w ogóle nie chcą nic robić i brakuje im motywacji, z powodu trudnych, negatywnych emocji. Presja w celu uzyskania bezpieczeństwa społecznego i finansowego, też może przyczyniać się do wzrostu trudności. Osoby cierpiące na depresję często nie widzą rozwiązań, szans a bardziej skupiają się na negatywnych wizjach przyszłości. Osoby depresyjne postrzegają globalnie życie, widzą brak wyjścia w swojej sytuacji a przed sobą trudną rzeczywistość, z którą nie wiedzą, jak sobie poradzić.

Badania wykazują, że istnieją znacząca różnica we wskaźnikach w przypadku depresji między ekspatami a ludźmi mieszkającymi w macierzystym kraju – ekspaci posiadali wyższy wskaźnik depresji. Badanie wykazało również, że osoby, które przebywały za granicą dłużej niż 5 lat, były bardziej narażone na depresję niż osoby, które przebywały za granicą krócej niż 5 lat. Autorzy badania postawili hipotezę, że może to wynikać z braku wsparcia społecznego, nieodpowiednich praktyk kulturowych, niechęci do asymilacji w nowym kraju, które mogą skutkować większym poziomem izolacji.

Depresja po powrocie do polski, tęsknota i powrót do kraju

Innym częstym doświadczeniem ekspatów, jest depresja po powrocie do macierzystego kraju. Depresja po powrocie do polski jest zjawiskiem bardzo powszechnym wśród ekspatów. Ludziom nie zawsze łatwo jest wrócić do kraju i przystosować się do nowego życia. Głównym powodem depresji prawdopodobnie zwłaszcza po powrocie do Polski, jest poczucie bycia outsiderem, poczucie wyobcowania we własnym kraju. Osoby mieszkające za granicą często mają poczucie, że są bardziej związane z innymi krajami niż z ojczyzną. Być może stracili kontakt z rodziną, przyjaciółmi mieszkając za granicą, co sprawia, że po powrocie czują się, jakby nigdzie już nie przynależeli. Innym powodem depresji po powrocie do Polski jest to, że ludzie mogą mieć problem ze znalezieniem pracy lub założeniem nowej firmy, z powodu braku doświadczenia na polskim rynku i brakiem kontaktu z polskimi realiami.

Depresja za granica-jak sobie radzić?

depresja za granicą, jak sobie radzićDobrą wiadomością jest to, że większość ludzi dobrze przystosowuje się do życia w nowym kraju po kilku miesiącach lub latach, jednakże dla niektórych proces przystosowania się może być dla trudniejszy- utrzymujący się stan przygnębienia, trudności adaptacyjne, brak wsparcia ze strony bliskich, niska motywacja, negatywne myśli na swój temat, brak wiary we własne możliwości.  Pamiętaj, pierwszym krokiem do uzyskania pomocy w przypadku depresji jest skonsultowanie się ze specjalistą zdrowia psychicznego: psychoterapeuta, psycholog, psychiatra. Depresja nie wybiera, jeśli  cierpisz na objawy depresyjne należy bezzwłocznie działać. Jest wiele skutecznych form leczenia depresji.

Ważne, aby wychwycić pierwsze objawy, takiej jednostki chorobowej oraz stosować działania prewencyjne. Oto kilka działań, które możesz podjąć samodzielnie, aby chronić się przed depresją.

Oddychanie, aktywność fizyczna

Ćwicz głębokie oddychanie. Głębokie oddychanie pomoże dostarczyć więcej tlenu i zrelaksować ciało i umysł. Pomocne może się okazać wykonywanie ćwiczeń, takich jak: spacery, bieganie, jazda na rowerze lub pływanie. Ćwiczenia pomagają uwolnić endorfiny, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Aktywność fizyczna reguluje nasze emocje.

Nie uciekaj w pracę

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, jest ważnym aspektem dobrego samopoczucia i szczęścia osobistego. Work-life balance to równowaga między pracą a życiem osobistym. Jest to koncepcja, która istnieje od wieków, ale stała się bardziej powszechna w ostatnich latach, ponieważ ilość pracy, jaką ludzie mają do wykonania, nieporównywalnie wzrosła. Funkcjonowanie między pracą a życie powinny odbywać się w sposób adaptacyjny. Ważne, aby w nowym kraju dać sobie czas na poznanie nowych ludzi i miejsc, zacząć doświadczać nowości i nie uciekać w pracę, która może izolować i utrudniać asymilację.

Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Lęk jest normalnym zjawiskiem. Pierwszym krokiem do wyjścia ze swojej strefy komfortu jest określenie, jaki jest Twój poziom dyskomfortu. Zacznij od małych kroków, cierpliwie i powoli przełamuj swoje bariery. Podejmuj wyzwania i dąż do ich realizacji – to wypchnie cię poza strefę komfortu i pomoże w budowaniu nowych umiejętności. Otaczaj się ludźmi aktywnymi, którzy ułatwią Ci wychodzenie ze swojej strefy. Zmiana otoczenia wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie psychiczne.

Wzmacniaj się

Wiele osób zniechęca się, gdy widzi czyjś sukces. Uważają, że nie są wystarczająco dobrzy lub nie mają umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesu. Nie ma nic złego w chwaleniu siebie, ponieważ jesteś wystarczająco dobra taka, jaka jesteś. W sytuacji zmian, wzmacnianie siebie i zauważanie drobnych sukcesów jest bardzo ważnym czynnikiem chroniącym. Wzmacnianie siebie, widzenie swoich drobny sukcesów działa jak środek przeciwdepresyjny.

Nie bój się lęku

Nie powinnyśmy bać się lęku. Lęk może być ogromną przeszkodą na naszej drodze. Może powstrzymać nas od robienia rzeczy, które chcemy lub musimy zrobić. Nigdy nie powinniśmy pozwolić, aby lęk powstrzymywał nas przed życiem takim, jakim chcemy żyć. Zacznij akceptować tę emocje, jako coś nieodłącznego w twoim życiu.

Terapia poznawczo-behawioralna

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które można leczyć za pomocą terapii. Terapia poznawczo-behawioralna jest formą psychoterapii, która koncentruje się na związkach między myślami, uczuciami i zachowaniami. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest rekomendowaną formą psychoterapii skoncentrowaną na wyleczeniu objawów depresji.

Terapeuci CBT pomagają i wspierają ekspatów  uporać się z ich problemami natury psychicznej, aby odzyskali zasoby i zaczęli realizować swoje cele i marzenia w nowym kraju. Często podjęcie decyzji o wyjeździe jest szansą na nowe, czasem lepsze życie.

4.9/5 - (9)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

psychoterapia 1

Psychotherapy

Psychotherapeutic support
for women 

coaching biznesowy online

Coaching

Individual business coaching, career coaching and personal development for women

superwizja grupowa cbt

Supervision

In the process of supervision you become better at what you do in order to help your clients more effectively

Depresja i emigracja – jak sobie radzić? - O nas kw 400x400 - Nowe Widoki

Book a session
with a psychotherapist or couch

We know how to help effectively

We offer appointments in the office in Warsaw and online

We provide services in Polish and English

See also