terapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – podstawowe informacje

Table of contents

Definicja- psychoterapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna jest metodą leczenia, która w skuteczny sposób pomaga zmniejszyć objawy takich dolegliwości jak lęk i depresja. Polega ona na zmianie nieprzydatnych lub niezdrowych myśli i zachowań. Jest połączeniem dwóch terapii: terapii poznawczej i terapii zachowań. Podstawą obydwóch jest założenie, że zdrowe, adaptacyjne myśli prowadzą do zdrowych uczuć i zachowań.

A-B-C, czyli myśli, uczucia i zachowania

Wydaje się, że jednym z podstawowych celów terapii poznawczo-behawioralnej jest zrozumienie wpływu naszych myśli, uczuć i zachowań na to, jak funkcjonujemy. Załóżmy, że osoba, która boryka się z nieśmiałością, może w sytuacjach społecznych myśleć, że inni ludzie zawsze uznają ją za nudną lub głupią. To przekonanie może spowodować, że osoba ta w interakcji z innymi ludźmi będzie czuła bardzo silny lęk i rozwinie zachowania sprzyjające unikaniu nieprzyjemnych emocji. Będzie częściej się izolować, za to okazywać coraz mniej zachowań zapraszających otoczenie do kontaktu. Z każdym złym doświadczeniem jeszcze bardziej będzie pogłębiać strach przed sytuacjami społecznymi.

Terapia behawioralno-poznawcza ma na celu nauczenie, że można w większym stopniu mieć wpływ na swoje myśli, uczucia i zachowania. Z pewnością daje szansę na pokonanie automatycznych przekonań oraz pomaga wykorzystać praktyczne strategie samopomocowe, aby zmienić lub zmodyfikować zachowanie.

Terapia poznawczo-behawioralna – na czym polega? Terapia Poznawczo Behawioralna Co To Nowe Widoki

 

Praca z myślami w terapii poznawczo behawioralnej?

W pracy terapeutycznej niewątpliwie ważna jest praca na poziomie myślenia. Negatywne myśli, nierzadko nawykowe i automatyczne, przyczyniają się do negatywnych emocji. Praca nad podważaniem niektórych przekonań może uzdrawiać postrzeganie siebie i innych. Przede wszystkim ważne, aby pamiętać, że:

  • myśli są zjawiskiem odrębnym od uczuć; wywołują, łagodzą lub nasilają emocje,
  • myśli to nie fakty; nasze myśli są często bardzo subiektywnym doświadczaniem rzeczywistości,
  • myśli w ciągu dnia zmieniają swoje natężenie, a nasza wiara w ich prawdziwość ulega zmianie.

Podstawowe zasady terapii poznawczo-behawioralnej

  1. Pomaga rozwijać nowe alternatywne sposoby myślenia i zachowania, które zwiększają szansę na poradzenie sobie z trudnościami.
  2. Koncentruje się na teraźniejszości i budowaniu obrazu zmiany. Jednakże nie jest pomijana przeszłość. Istotne jest, od kiedy i w jaki sposób problem jest obecny w naszym życiu.
  3. Kontakt i współpraca z terapeutą są bardzo ważnymi elementami tej psychoterapii. Bezpieczeństwo i poczucie bycia zrozumianym należą do kluczowych czynników, które wpływają na powodzenie psychoterapii.
  4. Psychoterapia online lub w gabinecie są aktywnym doświadczeniem, w którym obie strony pracują nad ustalonymi celami.
  5. Terapia poznawczo-behawioralna obejmuje moduły psychoedukacyjne, które dostarczają wiedzę i konkretne wskazówki, w jaki sposób radzić sobie z określonymi problemami. Bardzo ważnym elementem jest rozwijanie świadomości w rozumieniu własnych przeżyć.
  6. Może mieć krótkoterminową formę psychoterapii trwającą kilka miesięcy. W zależności od złożoności i głębokości problemów może być stosowana również jako podejście długoterminowe.

Tutaj znajdziesz jeszcze kilka przydatnych informacji na temat tego, jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna:

“What is CBT?” – publikacja na kanale Therapist Aid (w języku angielskim)

 

5/5 - (11)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

psychoterapia 1

Psychotherapy

Psychotherapeutic support
for women 

coaching biznesowy online

Coaching

Individual business coaching, career coaching and personal development for women

superwizja grupowa cbt

Supervision

In the process of supervision you become better at what you do in order to help your clients more effectively

terapia poznawczo-behawioralna

Book a session
with a psychotherapist or couch

We know how to help effectively

We offer appointments in the office in Warsaw and online

We provide services in Polish and English

See also