Superwizja poznawczo-behawioralna dla psychoterapeuty

W procesie superwizji stajesz się lepszą w tym, co robisz, aby skuteczniej pomagać swoim Klientom 

Superwizja grupowa.
Start grupy: termin podany wkrótce
piątek w godzinach: 12-15 (3h)

Zapraszamy specjalistów, praktyków pracujących w nurcie poznawczo-behawioralnym do uczestnictwa w superwizji grupowej w trybie online. 

Wyślij zgłoszenie:

zapisz sie na superwizje grupowa poznawczo behawioralna
Superwizja grupowa poznawczo behawioralna online

Superwizja grupowa CBT online

Efektywna superwizja grupowa może skutkować szybkim, skutecznym rozwiązywaniem trudności zawodowych,  dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia uczestników grupy. Nad przebiegiem procesu czuwa doświadczony superwizor-dydaktyk, który odpowiednio zarządza procesem.

Superwizja w podejściu CBT - korzyści dla psychoterapeuty:

Superwizor. Superwizja w nurcie poznawczo-behawioralnym

Oferuję kameralne i poufne warunki współpracy, wspierając Twój rozwój jako profesjonalistki. Program superwizji poznawczo-behawioralnych dostosowuję do Twoich potrzeb oraz wspólnie ustalonych przez nas celów. Spotkania superwizyjne obejmują różne metody edukacji, w tym elementy doświadczeniowe, które sprzyjają aktywnemu uczeniu się i rozwijaniu umiejętności. Relacja terapeutyczna i właściwa konceptualizacja to dla mnie bardzo ważne obszary pracy, niezbędne w rozwoju kompetencji psychoterapeuty.

Superwizje CBT postrzegam jako niezwykle cenny proces, który powinien być zaplanowany, systematyczny, a przede wszystkim – sprzyjający osiąganiu Twoich dążeń. Oferuję superwizję indywidualną i grupową, którą psychoterapeuci mogą wliczyć do godzin, niezbędnych do uzyskania certyfikatu lub odnowienia certyfikatu psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego  Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB).

Posiadam wieloletnie doświadczenie kliniczne, pracuje w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej i terapii schematów. Specjalizuje się w terapii młodzieży i dorosłych. Jestem superwizorem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB).

cbt
superwizja dla psychologa

Czym jest superwizja indywidualna CBT?

Superwizja indywidualna w nurcie poznawczo-behawioralnym jest kluczowym elementem zapewniającym wysoką jakość terapii oraz ciągły rozwój zawodowy psychologów i psychoterapeutów. Wymaga ona aktywnego zaangażowania zarówno superwizora, jak i superwizowanego, oraz otwartości na feedback i ciągłe doskonalenie się.

Superwizja łączy elementy edukacyjne, wspierające i refleksyjne, pozwalając terapeutom na doskonalenie swoich umiejętności w bezpiecznym i profesjonalnym środowisku.

Superwizja indywidualna CBT online - korzyści w pracy terapeutycznej

Czym jest superwizja poznawczo-behawioralna ?

Superwizja jest nieodłącznym elementem rozwoju zawodowego. Superwizja CBT (w nurcie poznawczo-behawioralnym) polega na pracy rozwojowej psychoterapeutki pod opieką certyfikowanego superwizora. Superwizorka posiada doświadczenie w prowadzeniu procesów i odpowiednie wykształceniem kierunkowe. Pomaga w osiągnięciu celów poprzez wsparcie w charakterze doradcy, facylitatora i konsultanta.

Tę formę współpracy prowadzimy z myślą o superwizantach, którzy są na każdym etapie rozwoju zawodowego. Na co dzień pracujący z klientami i chcący się doskonalić w swoim zawodzie. 

Główne elementy:

  • Analiza przypadków klinicznych superwizanta
  • Omówienie konceptualizacji przypadku w modelu CBT
  • Ocena stosowanych interwencji terapeutycznych
  • Praca nad relacją terapeutyczną
  • Rozwijanie umiejętności specyficznych dla CBT (np. dialog sokratejski, eksperymenty behawioralne)
superwizja cbt
superwizja cbt

Podstawowe cele superwizji:

¹ za: Kennerley H., Clohessy S. (2010) Becoming a supervisor w: Mueller M., Kennerley H., McManus F., Westbrook D. (Eds) The Oxford Guide to Surviving as a CBT Therapist, Oxford: OUP

Dla psychologa - pytania, które mogą być przydatne w przygotowaniu do superwizji

1. Czy została opracowana konceptualizacja terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i wynikający z niej plan leczenia dla klienta?
Jeśli nie, opracowanie takiego planu może być przydatnym pytaniem do superwizji.

2. Czy przestrzegasz konceptualizacji i wynikającego z niego planu leczenia?
Jeśli nie, pytaniem w superwizji może być zastanowienie się nad tym, co powstrzymuje Cię przed wdrożeniem planu oddziaływań, być może wpływ mają na to Twoje własne przekonania albo jakaś cecha lub zachowanie klienta.

3. Czy posiadasz wiedzę i umiejętności pozwalającą realizować  wymagane leczenie?
Jeśli nie, warto skorzystać z superwizji, aby zdobyć określoną wiedzę, przećwiczyć niezbędne umiejętności lub uzyskać poradę, gdzie można się udać, aby osiągnąć ten cel.

4. Czy reakcja klienta na terapię jest zgodna z oczekiwaniami?
Jeśli nie, warto skorzystać z superwizji, aby zastanowić się nad obszarami, które mogą blokować postępy.

5. Jeśli wszystkie powyższe odpowiedzi są zadowalające, co jeszcze może utrudniać proces terapeutyczny?
Superwizja może wymagać rozważenia innych czynników, na przykład problemów w relacji terapeutycznej, konceptualizacji, która wymaga pewnych modyfikacji lub zastanowienia się nad potrzebą włączenia nowych interwencji terapeutycznych. 

² za: Padesky C.A. Developing Cognitive Therapist Competency: Teaching Supervision Models. w: Salkovskis P.M., Ed. (1996) Frontiers of Cognitive Therapy, Guilford Press, London

Katarzyna Maruszewska

Umów się na sPOTKANIE z superwizorką

4.8/5 - (84)