Jak psychoterapia online może pomóc kobietom?
Terapia przestaje być tematem tabu. Dbanie o własne zdrowie i komfort psychiczny staje się normą. Coraz więcej kobiet świadomie szuka pomocy w rozwiązaniu swoich problemów, czy zrozumieniu własnych emocji. Rozpoczęcie terapii online staje się prostsze jak nigdy dotąd, dzięki szybkiemu rozwojowi technologii. To doskonałe rozwiązanie dla klientek z mniejszych miejscowości, czy żyjących na emigracji, mogących mieć trudność z dostępem do usług terapeutycznych. Psychoterapia online dla kobiet jest również idealnym rozwiązaniem także dla tych klientek, które mają nadmiar obowiązków, doświadczają braku czasu, czy też często wyjeżdżają.
Czy terapia online jest skuteczna?
Terapia online jest równie skuteczna, jak rozmowy prowadzone w gabinecie. Należy podkreślić, że zarówno psychoterapia przez Internet, jak i odbywająca się stacjonarnie jest przeprowadzana przez tych samych, dobrze wykwalifikowanych specjalistów, stosujących identyczne narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne. W obu przypadkach specjaliści poświęcają klientkom tyle samo czasu i angażują się w swoją pracę w takim samym stopniu.
Tak naprawdę dobry psychoterapeuta online to taki specjalista, który poza dyplomem psychologii, rozwija swój warsztat psychoterapeutyczny. Szukając psychoterapeuty, warto zwrócić uwagę, czy dany specjalista jest certyfikowanym psychoterapeutą, bądź w trakcie certyfikacji. Przed decyzją o udaniu się na psychoterapię online, można przeanalizować opinie, dostępne chociażby w Internecie. Decydując się na terapię online dobrze, jest także pozwolić sobie na pierwsze, niezobowiązujące spotkanie, aby osobiście sprawdzić, czy konkretna osoba jest dla nas odpowiednia. Co więcej na pierwszym spotkaniu poruszane są inne kwestie, które warto przedyskutować ze specjalistą: cel spotkań, metody pracy w terapii poznawczo-behawioralnej czy terapii schematów, częstotliwość spotkań oraz szacunkowy okres trwania psychoterapii.
Narzędzia, niezbędne do odbycia spotkania online
W ramach terapii online wykorzystywane mogą być różne narzędzia do porozumiewania się na odległość. Bardzo często prowadzona jest psychoterapia przez Skype. Niektórzy specjaliści wykorzystują możliwości innych aplikacji dostępnych na telefonach, laptopach np. Microsft Teams. Poza tym ważne, aby komunikacja odbywała się w sposób płynny, istotna tu może być jakość i stabilność łącza. Dobrze też, jeśli poza szansą słyszenia się, jest możliwość widzenia siebie na żywo (sprawna kamerka internetowa). Poza tym decydując się na ten rodzaj terapii, należy zapewnić sobie miejsce spokojne, niedostępne dla innych osób. Niewskazane są hałasy, czy możliwość usłyszenia rozmowy przez innych domowników. Zwierzęta, oczywiście mogą być w pobliżu 😊 Ważne natomiast, aby podczas terapii poczuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo. Najlepiej więc, aby warunki odbywanej terapii na odległość były możliwie zbliżone do tych, które zapewnia gabinet psychoterapeutyczny.
Terapia poznawczo-behawioralna online – z jakim problemem mogę się zgłosić?
Coraz więcej z nas obecnie boryka się z problemami o podłożu depresyjnym lub lękowym. W takich sytuacjach z pomocą często przychodzi terapia poznawczo-behawioralna online. Terapia poznawczo-behawioralna to taki rodzaj oddziaływań, który pomaga nam poznać zależności pomiędzy myślami człowieka a jego zachowaniem. Mając taką świadomość można skuteczniej kierować własnym życiem i zmieniać nieadaptacyjne wzorce. Dzięki wiedzy o własnych myślach czy zachowaniach prościej jest przeprowadzić pozytywne zmiany w naszym życiu.
Taki rodzaj terapii stosowany jest też w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, napadów paniki, lęku społecznego, zaburzeń odżywiania. Psycholog online ukierunkowuje klientkę na znalezienie odpowiedzi na jej problemy, ułatwia dotarcie do własnych uczuć i emocji, a także pomaga w poznaniu mechanizmów, które leżą u podstaw problemów.
Traumy z przeszłości, trudne wydarzenia, niska samoocena, czy brak pewności siebie mogą utrudnić życie, a nawet doprowadzić do rozpadu ważnych relacji. Psychoterapia może być antidotum dla osób cierpiących z powodu bezsenności, nieradzących sobie z silnym stresem, albo nieumiejących panować nad złością. Terapia online może być też dobrym pomysłem dla osób, które mają problemy z podejmowaniem decyzji, czy wyborem życiowej drogi. Może to być też doskonały sposób na lepsze zrozumienie siebie, tak aby bardziej świadomie kierować swoimi wyborami. Odkrycie i zrozumienie własnych emocji i zachowań może być kluczem do jeszcze lepszego i bardziej efektywnego przezywania kolejnych dni. Dlatego z pomocy specjalistki może skorzystać każdy, kto czuje, że właśnie tego potrzebuje. Dla takich osób terapia online będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Psychoterapia online – czy warto?
Psychoterapia online niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, umożliwia kontynuację lub rozpoczęcie konsultacji w sytuacji, w której pacjentka nie ma możliwości lub chęci opuszczenia domu. Poza tym skorzystanie z takiej formy jest możliwe także na przykład podczas wyjazdu, czy urlopu, z dowolnego miejsca na ziemi. Warunkiem są tylko techniczne możliwości odbycia takiej sesji. Terapia online stanowi ponadto dużą oszczędność – klientka zyskuje nie tylko pieniądze, ale i czas, który w przypadku terapii stacjonarnej musiałby poświęcić na dojazd bądź czekanie na transport.
Ten rodzaj terapii minimalizuje także stres związany z rozmową bezpośrednią i kontaktem wzrokowym – wiele klientek dużo bezpieczniej czuje się przed ekranem laptopa.
Psychoterapia online umożliwia ponadto podjęcie leczenia przez osoby mieszkające w małych miastach lub ośrodkach wiejskich, które po prostu mają mniejszą dostępność specjalistów, z którym chciałyby rozpocząć współpracę. Poza tym podczas terapii online jesteśmy w pełni anonimowe, nie ma ryzyka, że któryś z sąsiadów, bądź znajomych dowie się o naszych problemach.
W przypadku kobiet, które przebywają za granicą, terapia może pomóc w odnalezieniu się w nowej, często nieznanej rzeczywistości. Bariery językowe czy kulturowe, często utrudniają szukanie pomocy w nowym kraju. Klientki często obawiają się braku zrozumienia, wyśmiania ich umiejętności językowych czy niemożliwości adekwatnego i wyczerpującego opisania swojego stanu. Emigracja to doświadczenie trudne, w nowym otoczeniu często niezaleczone problemy uaktywniają się z nową mocą. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie sesji online. Skuteczna psychoterapia może zapewnić doświadczenie wsparcia i przynależności. Sprawdź – Terapia online Polska
Poza tym taka forma spotkań wydaję się być bardziej komfortowa dla których spotkanie twarzą w twarz jest problematyczne. Szczególnie osoby, które wahają się przed podjęciem takiej decyzji i nie czują się bezpiecznie w nieznanym sobie miejscu, mogą łatwiej odnaleźć się na terapii w formie online.
Warto też skorzystać z terapii online w sytuacji, kiedy po urodzeniu dziecka przez dłuższy czas odczuwamy obniżony nastrój, niechęć do codziennych obowiązków, brak zainteresowania jakąkolwiek aktywnością lub lęki. Może to być początek depresji poporodowej. W takiej sytuacji pomoc specjalistki często umożliwia wyjście z tego stanu bez konieczności stosowania farmakoterapii. W przypadku depresji poporodowej odpowiednia terapia może być kluczem do odzyskania radości z macierzyństwa.
Jeśli jesteś zainteresowana rozpoczęciem psychoterapii online? Sprawdź dostępne terminy i umów wizytę. Mieszkasz za granicą, sprawdź naszą ofertę- polski psycholog Berlin