czy marihuana może uzależniać

Uzależnienie od marihuany. Czy marihuana może uzależniać?

Spis treści

Tak, pomimo zdrowotnych właściwości marihuana może uzależniać. Uzależnienie od marihuany to poważny problem, który dotyka wielu ludzi. Chociaż marihuana była używana od wieków jako środek leczniczy, marihuana stała się również, coraz bardziej popularna, jako narkotyk rekreacyjny. Uzależnienie od marihuany jest realne i może mieć poważne konsekwencje dla osób uzależnionych. W artykule zrozumiesz objawy uzależnienia od marihuany, etapu uzależnienia oraz dowiesz się, jaki rodzaj leczenia wybrać?

Marihuana, konopie – skład

składniki marihuany thcMarihuana wyrabiane jest z konopi indyjskich (Cannabis).  Zawiera kilkadziesiąt aktywnych biologicznie substancji, z których najważniejszymi są tetrahydrokanabiole (THC).

Formy występowania

Marihuana – susz z liści konopii (0,5-5% THC)

Haszysz – żywica krzewu konopii (2-19% THC)

Olej haszyszowy – żywica konopii rozpuszczana np. eterem (10-30% THC)

Działanie marihuany (thc)

W zależności od warunków konopie mogą działać jako środek pobudzający, uspokajając, znieczulający lub lekko halucynogenny. Przy zażywaniu preparatów konopi obserwuje się m.in. pojawiają się objawy:

  • wzrost ciśnienia krwi i przyspieszone tętno
  • wysuszenie śluzówek jamy ustnej, czasami ataki kaszlu
  • przekrwienie gałek ocznych, spojówek, niekiedy obrzęk powiek
  • pocenie się
  • choroby gardła
  • zwiększenie apetytu, kompulsywne objadania
  • bóle i zawroty głowy
  • zaburzenia snu
  • zaburzenia koordynacji ruchowej, uwagi i możliwości uczenia się
  • zaburzenia pamięci
  • ogólnie gorszą sprawność psychofizyczna (wzrost urazowości).

Medyczna marihuana

Syntetyczny delta-9-tetr-hydrokannabinol (THC), aktywny składnik marihuany jest używany w celach badawczych i w ograniczonym zakresie w celach klinicznych (np. w leczeniu nudności i wymiotów w przebiegu chemioterapii nowotworów). Wiadomo, że marihuana jest skutecznym środkiem przeciwbólowym, a także może pomóc złagodzić niektóre objawy następujących chorób: raka, AIDS, jaskrę, przewlekły ból. Może również pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju uzależnienia od alkoholu. Ponadto kanabiol może pomóc osobom cierpiącym na neuropatię lub artretyzm, zmniejszając przewlekły ból.

Objawy uzależnienia od marihuany

uzależnienie od marihuany objawyPomimo zdrowotnych właściwości, częste używanie konopi indyjskich zwiększa ryzyko problemów psychospołecznych, psychicznych i fizycznych. Stan odprężenia, który wywoje marihuana może uzależniać. W związku z czym osoba nie uczy się innych sposobów odprężenia i radzenia sobie z emocjami.

Nałóg uzależnienia od konopi indyjskich obejmuje: objawy odstawienia. Objawy odstawienia mogą mieć charakter lękowy, mogą wahać się od łagodnego obniżonego nastroju do ciężkiej depresji oraz dolegliwości fizycznych. Często zwiększoną tolerancję na thc, kontynuowanie używania mimo doświadczanych problemów i konsekwencji. Osoby stosujące częste palenie mogą zaniedbywać inne ważne sfery życia oraz przeznaczają nadmiar swojego czasu na zdobywaniu narkotyku i zażywaniu marihuany.

Zrozumienie oznak uzależnienia od marihuany jest niezbędne, aby szukać pomocy, zanim wymknie się spod kontroli. Osoby, które chcą zidentyfikować uzależnienie od marihuany powinny szukać następujących oznak.

  1. Osoba straciła kontrolę nad używaniem marihuany, co powoduje problemy w ważnych obszarach jej życia.
  2. Osoba, która pali marihuanę więcej niż raz dziennie do tego stopnia, że negatywnie wpływa to na jej życie.
  3. Osoba czuje się niespokojna, przygnębiona, drażliwa, winna, gdy nie pali trawki.
  4. Osoba ma trudności ze znalezieniem lub utrzymaniem pracy, kontynuowaniem relacji i wykonywaniem rutynowych zadań.

Uzależnienie – kryteria kliniczne wg ICD-10

uzależnienie kryteria kliniczne według ICD 10Najważniejszymi kryteriami uzależnienia są:

  • Silne pragnienie lub przymus przyjmowania substancji
  • Utrata kontroli nad przyjmowaniem substancji
  • Objawy zespołu abstynencyjnego
  • Tolerancja
  • Zwiększenie ilości czasu na zdobywanie, przyjmowanie lub odwracanie działania substancji
  • Przyjmowanie substancji pomimo wyraźnych dowodów na szkodliwość tego następstw

Aby rozpoznać uzależnienie należy stwierdzić u pacjenta minimum 3 z podanych wyżej objawów, które występowały łącznie, przez pewien okres w ciągu ostatniego roku.

Etapy uzależnienia

Istnieją cztery etapy uzależnienia od narkotyków:

1) zaabsorbowanie i eksperymentowanie

2) regularnego używania i uzależnienia

3) zaprzeczenie i izolacja

4) nawrót, wówczas cykl zaczyna się od nowa.

Zaabsorbowanie i eksperymentowanie ma miejsce, gdy osoba eksperymentuje z substancją lub jej używaniem, ale się nie uzależnia. Regularne stosowanie ma miejsce, gdy osoba zaczyna używać regularnie, w nadmiarze, ale jest w stanie zachować abstynencję od innych narkotyków. Izolacja jest wówczas, gdy jednostka zaczyna unikać innych ludzi, z powodu swojego uzależnienia. Następuje uzależnienie fizyczne, uzależnienie psychiczne od substancji psychoaktywnych. Zaprzeczenie charakteryzuje się: zaprzeczeniem „bycia uzależnionym”.  Zaprzeczenie, że ma się problem; zaprzeczanie, że ponosi się jakiekolwiek konsekwencje za swoje zachowanie; zaprzecza się swojej bezradności w obliczu ogromnych trudności.

Skutki, objawy uzależnienia

skutki uzależnieniaMarihuana jest jednym z najczęściej używanych narkotyków na świecie. Negatywne skutki zażywania marihuany mogą być głębokie i długotrwałe, wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne, relacje, a nawet stabilność finansową.

Wiele ubocznych efektów ma związek z okolicznościami, w jakich używane są konopie. Czasami pojawiają się atak paniki głównie u osób, które przyjmują konopie po raz pierwszy. Pod wpływem preparatów konopi zakłócona bywa zdolność nawiązywania kontaktu z otoczeniem i funkcje motoryczne. Wykazano zaburzenia postrzegania głębi i zmienione poczucie upływu czasu, które stwarza szczególne zagrożenia podczas prowadzenia samochodu. Wiele doniesień mówi o zaostrzeniu objawów schizofrenii po przyjęciu marihuany, i to nawet wtedy, gdy chory przyjmuje neuroleptyki.

Konsekwencje palenia marihuany

  • skłonność do ulegania sugestiom
  • zagubienie
  • nieracjonalne myśli
  • zwiększone napięcie i niepokój, drażliwość
  • pogorszenie pamięci
  • przyspieszone tętno
  • zawroty głowy
  • apatia
  • lęki i urojenia
  • niemożność skupienia uwagi na wielu rzeczach jednocześnie.

Leczenie uzależnienia od marihuany

leczenie uzależnienia od marihuanyNajczęstszym rodzajem leczenia uzależnienia od narkotyków, jest terapia poznawczo- behawioralna, która obejmuje zarządzanie sytuacjami wyzwalającymi palenie. Oddziaływania te mają na celu zmianę niezdrowych zachowań, poprzez nagrody lub konsekwencje za określone działania. Terapia CBT pomaga również ludziom znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z przytłaczającymi uczuciami lub stresorami w ich życiu, wspiera umiejętności, związane z rozwiązywaniem problemów.

Terapia Candis

Terapia CANDIS jest jedną z pierwszych programów leczenia uzależnienia od konopi w Europie. Program Candis został opracowany na Technische Universität Dresden  w Niemczech.  Program jest w dużej części oparty  na pracy w duchu dialogu motywującego. Potwierdzono empiryczną skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), w połączeniu z dialogiem motywującym, które minimalizuje ryzyko nawrotów poprzez wzmacnianie motywacji pacjenta do zmiany.

Program CANDIS jest  dostosowany do specyficznych problemów młodzieży i dorosłych z zaburzeniem uzależnienia od konopi. Candis  adresowany jest do osób powyżej 16 roku życia, palących marihuanę szkodliwie lub uzależnionych od przetworów konopi. Akceptowalnym celem programu Candis może być nie tylko całkowita abstynencja od środków psychoaktywnych, ale także ograniczenie czy zmiana wzoru używania na mniej szkodliwy.

Program zaprojektowany jest, aby pomóc ludziom nauczyć się, jak radzić sobie z ich głodem, pragnieniem i jak wzmacniać zdrowsze zachowania, które będą miały charakter długotrwały. Program zapewnia również wsparcie rodzinom, które borykają się z uzależnieniem bliskiej osoby. Zapewnia edukację, doradztwo i innego rodzaju wsparcie. Pomaga ludziom przezwyciężyć uzależnienie w bezpiecznym i wspierającym środowisku.

Więcej informacji o programie Candis znajdziesz tutaj:

https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=2194355

https://www.narkomania.org.pl/

 

 

 

 

5/5 - (6)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Autor:
Jestem certyfikowaną psychoterapeutką i superwizorką CBT. Wykorzystuję najnowsze metody terapii poznawczo-behawioralnej i terapii schematów. Moja specjalność? Przekuwanie skomplikowanych teorii w praktyczne porady i rozwiązania! Jako ekspertka w dziedzinie nie tylko prowadzę praktykę kliniczną, ale również szkolę i superwizuję innych psychoterapeutów. Zapraszam Cię do czytania moich artykułów i kontaktu, jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzależnienie od marihuany. Czy marihuana może uzależniać? - psychoterapia 1 nowe widoki 400x400 - Nowe Widoki

Psychoterapia

Wsparcie psychoterapeutyczne
dla kobiet 

coaching biznesowy online

Coaching

Indywidualny coaching biznesowy, coaching kariery i rozwój osobisty dla kobiet

superwizja grupowa cbt

Superwizja

W procesie superwizji stajesz się lepszą w tym, co robisz, aby skuteczniej pomagać swoim Klientom

Uzależnienie od marihuany. Czy marihuana może uzależniać? - O nas kw 400x400 - Nowe Widoki

Umów się na sesję
do psychoterapeuty lub coacha

Wiemy, jak skutecznie pomagać

Oferujemy spotkania w gabinecie w Warszawie i online

Świadczymy usługi w językach polskim i angielskim

Zobacz również