filozofia slow lifie

Slow life – jak zacząć żyć powoli?

Spis treści

Slow life może stać się remedium na rzeczywistość, która nabiera coraz szybszego tempa. Społeczeństwo pędzi przed siebie, nie oglądając się na tych, którzy zostali z tyłu. Wiele osób obawia się, że jeśli nie nadąża za resztą, to coś je ominie, a ich życie nie będzie wystarczająco dobre. Taka presja może wywoływać życie w stresie, przewlekłe zmęczenie, uzależnienia od substancji np. uzależnienie od marihuany, czy uzależnienia behawioralne m.in. zakupoholizm.

Dlatego w odpowiedzi na zbyt szybkie tempo życia pojawiła się filozofia slow life. Jest ona rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zmienić swoją codzienność i zatrzymać się nad teraźniejszością. Na czym jednak takie podejście dokładnie się opiera, jak wprowadzić do swojego codziennego życia podstawowe zasady slow life  i czy naprawdę idea slow life jest odpowiedzią na pośpiech współczesnego świata?

Życie w pośpiechu – jak sobie radzić?

presja życie w pośpiechu brak czasuCiągły stres, wymagająca praca, obowiązki domowe, opieka nad dziećmi… Świat narzuca ludziom bardzo szybkie tempo życia i nie pozwala im zatrzymać się nawet na chwilę, by odetchnąć. To normalne, że czujesz się tym przytłoczona i zmęczona. Presja może też odbijać się na Twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym. Każdego dnia ludzie stresują się swoimi obowiązkami w pracy, sięgają po niezdrowe, gotowe jedzenie i nie mają czasu na odpoczynek. Wiele osób, które funkcjonują w tym systemie, skarży się na wypalenie zawodowe, zmęczenie oraz poczucie, że nie daje sobie rady. Podobne objawy możesz zaobserwować też u siebie, jeśli od dłuższego czasu żyjesz w nieustannym niepokoju i pośpiechu. Nie można więc dziwić się, że niektórzy postanowili znaleźć rozwiązanie tej sytuacji i zbuntować się przeciwko takiemu stylowi życia.

Niektórzy uciekli w religię lub filozofię, rozpoczęli medytację i próbują odnaleźć równowagę duchową. Inni przeciwstawili się w odmienny sposób, rezygnując z gonienia za niemożliwymi do spełnienia wymaganiami i z ciągłego wypełniania zadań i obowiązków, które nie mają dla nich głębszego znaczenia. Odmówili bycia zmęczonymi, zestresowanymi, bez możliwości wytchnienia i znalezienia czasu dla siebie i najbliższych.

Slow life – co to jest?

na czym polega slow lifeZapewne nadal zastanawiasz się jednak, czym jest slow life? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. To styl życia, który zachęca człowieka do zwolnienia, do uważności i do zmiany tempa. Nazwa tej filozofii pochodzi z języka angielskiego. Jej tłumaczenie to dosłownie “powolne życie”. W określeniu tym zawiera się cała kwintesencja tego, co slow life może oznaczać. Zaczynając przygodę z tą filozofią, pamiętaj o tym, że musisz przede wszystkim postawić siebie i swoje potrzeby na pierwszym miejscu. Obserwuj się uważnie, by zrozumieć, czego tak naprawdę potrzebujesz i co jest dla Ciebie najistotniejsze.

W skrócie slow life można też określić jako radość z każdego dnia. Żadna chwila nie wydarzy się po raz drugi, dlatego warto powoli i dogłębnie przeżywać każdy dzień, wszystkie momenty swojego życia, przyglądając się im uważnie i traktując jako coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Czasami godziny płyną nam przez palce na wykonywaniu wciąż tych samych obowiązków w pośpiechu. Być może zdarza Ci się spoglądać w kalendarz i zastanawiać się, gdzie uciekły te wszystkie dni, tygodnie czy nawet miesiące? Filozofia slow life ma za zadanie uchronić Cię przed umykającym czasem, z którego nie wynika nic inspirującego czy ważnego.

Slow life jest więc stylem życia, który dla każdego może oznaczać coś innego. Jedni starannie planują to, w jaki sposób będą realizować tę filozofię i sięgają po takie zasady, jak slow business, slow food czy slow fashion. Inni ludzie z kolei rezygnują z odgórnie narzuconych im zasad i po prostu skupiają się na przeżywaniu na swój sposób każdej chwili. Istotne jest tu przede wszystkim wyciszenie tempa swojego życia i na określeniu na nowo własnych priorytetów oraz wartości. Dzięki temu możesz osiągnąć spokój, odprężyć się i skupić na doświadczaniu wszystkiego, co Cię spotyka w sposób satysfakcjonujący. Doświadczając duchu slow wyeliminujesz ze swojego życia stres, niezdrowy pośpiech i skierujesz swoją uwagę na rzeczy piękne i pozytywne, które warto przechowywać w swojej pamięci. Przestaniesz unikać teraźniejszości, przestaniesz czuć, że czas ucieka Ci nieustannie, mimo iż nie przeżywasz tego, co byś chciała i nie spełniasz swoich marzeń.

Historia slow life. Slow food, slow fashion

slow food,slow fashionHasło slow life znane jest już od wielu lat, a konkretnie od czasu, w którym włoski krytyk kulinarny, Carlo Perlini, rozpoczął bojkot restauracji McDonald’s – znanej także jako fast food. Posiłki te były przeznaczone dla ludzi zabieganych, niemających czasu na samodzielne gotowanie. Były jednak one także niezdrowe i odgrzewane, co spowodowało bunt znanego krytyka, który szybko został podchwycony przez innych i zmieniony w nową filozofię zwaną jako slow food.

Slow fashion to ruch, który zyskuje coraz większą popularność, kładzie nacisk na jakość, a nie ilość w branży modowej. Zachęca ludzi do kupowania mniejszej ilości ubrań, ale inwestowania w lepiej wykonane elementy, które będą służyć dłużej. Ruch slow fashion jest odpowiedzią na problemy środowiskowe i społeczne powodowane przez przemysł szybkiej mody, takie jak zanieczyszczenie, wyzysk pracowników i marnotrawstwo. Slow fashion opowiada się za bardziej zrównoważonymi metodami produkcji i materiałami, a także etycznymi praktykami pracy i większą przejrzystością w łańcuchu dostaw. Inwestując w produkty slow fashion, konsumenci mogą pomóc zmniejszyć swój ślad węglowy, jednocześnie wspierając lokalne firmy i rzemieślników, którzy tworzą piękne rzeczy z miłością i troską.

Czym nie jest slow life?

Wiesz już, czym jest życie w duchu slow life, a teraz warto zastanowić się, czym ono nie jest. Przede wszystkim nie można o nim myśleć jako o czymś sztywnym i narzuconym. Nie jest więc ograniczeniem się i zmuszaniem się do konkretnych rzeczy. Jednak pamiętaj także, że slow life oznacza zwolnienie tempa życia i naukę odpuszczania sobie oraz odpoczynku, ale nie oznacza to rezygnacji z ambicji i obowiązków. Przyjęcie tej filozofii nie implikuje bowiem tego, że możesz przestać robić cokolwiek. Powinnaś raczej przyjrzeć się swoim priorytetom i ustalić, co jest dla Ciebie. Slow life oznacza bowiem pracę nad sobą i dalszym rozwojem, ale we własnym tempie, nie zaś w tym narzuconym przez społeczeństwo. Slow life to nie bierność i marazm, to pełnia życia i korzystanie z niego tak, jak tego pragniesz.

Pamiętaj, że slow life nie jest także porównywaniem się z innymi. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu także żyje według tej filozofii, to nie konfrontuj ze sobą Waszych osiągnięć. Każde z Was będzie zwalniało i wprowadzało konkretne zasady w indywidualnym tempie. Istotą slow life jest przecież działanie zgodnie ze swoimi możliwościami i wymaganiami, nie zaś gonienie za cudzym sukcesem i próba nadążania za innymi. Skup się na sobie, ciesz się z cudzych osiągnięć i sukcesów, ale nie traktuj ich jako czegoś, do czego powinnaś dążyć.

Filozofia Slow life – jak zacząć żyć powoli? Najważniejsze zasady slow life

jak zacząć żyć uważnieWiesz już, na czym polega filozofia slow life i jakie aspekty życia obejmuje. Warto więc zastanowić się nad tym, jak zacząć wprowadzać te założenia do swojej codzienności. Poznaj zasady slow life, dzięki którym krok po kroku zaczniesz wprowadzać tę spokojną, powolną rewolucję do swojego życia. Nie musisz robić tego natychmiast, każda zmiana powinna mieć swoje tempo, dostosowane do twoich potrzeb, etapu życia i możliwości – tak jak to podpowiada nam slow life. Poznaj siedem najważniejszych zasad filozofii powolnego życia, na których możesz się oprzeć na samym początku swojej drogi do uważnego przeżywania codzienności:

  1. Świadomość życia – ciesz się każdą chwilą, zapamiętuj niezwykłe wydarzenia, smakuj dobre jedzenie i łap każdy promień słońca. Poczuj, że Twoim celem jest prawdziwe życie w zgodzie ze sobą, a nie gonienie za nierealnymi normami, jakie narzuca Ci otoczenie. Pozwól sobie na dogłębne przeżycie trwającej chwili ze świadomością jej niepowtarzalności, zacznij doceniać chwile i poczuj ich rytm. Piękno kryje się w każdym momencie, warto o tym pamiętać. Spędzaj także czas ze swoimi bliskimi, ponieważ życie jest ulotne i każdy moment spędzony z nimi jest niezwykle cenny, a dobre relacje z innymi ludźmi, z rodziną, przyjaciółmi są nie do zastąpienia.
  2. Wewnętrzny rozwój – slow life nie oznacza odpuszczenia sobie ambicji! Pamiętaj więc o wewnętrznym rozwoju. Zmieniaj siebie, pogłębiaj swoje kompetencje i rozwijaj swój światopogląd – wszystko to w swoim tempie. Nie gub ciekawości świata, tylko zachwycaj się nim i odkrywaj go każdego dnia na nowo. Jest tyle rzeczy, które możesz poznać i pokochać, jeśli tylko przystaniesz w biegu i dasz sobie czas na fascynację tym, co Cię otacza.
  3. Wyznaczanie celów – współczesne tempo życia często sprawia, że gonimy od jednego obowiązku do drugiego, nieustannie wypełniając zadania i gasząc większe lub mniejsze pożary pojawiające się w codziennym życiu. Może więc zdarzyć się, że w tym wyścigu zapomnisz o tym, co jest dla Ciebie ważne i do czego dążysz. Poświęć więc chwilę na to, by oddać się refleksji na temat tego, co tak naprawdę jest Twoim celem w życiu. Do czego dążysz, co chcesz osiągnąć? Co sprawi, że poczujesz się usatysfakcjonowana swoimi dokonaniami? Gdy wyznaczysz swoje cele i wytyczysz sobie jasną drogę do nich, będziesz mogła spokojnie i systematycznie dążyć do ich zrealizowania. To także doskonały sposób na to, by nie rozpraszać się i nie tracić czasu na błahostki i nieistotne sprawy.
  4. Czas dla siebie – ogrom obowiązków, jakie spoczywają na nas współcześnie w domu i w pracy sprawia, że czasami staramy się je wypełniać kosztem siebie. Wiele osób woli wykonać powierzone im zadania niż przeznaczyć ten czas na własne potrzeby czy przyjemności. Dlatego w filozofii slow life tak ważne jest odzyskanie czasu, który przeznaczysz tylko dla siebie. Nie jest istotne, jak go spożytkujesz – czy na lekturę, spacer, wizytę u kosmetyczki czy też po prostu na dłuższą drzemkę. Ważne, byś zrobiła to z myślą o sobie. Każdy potrzebuje indywidualnego czasu, w którym nie jest obciążony obowiązkami względem innych i może się skupić na tym, co jest dla niego naprawdę ważne.
  5. Kontakt z naturą – współczesny człowiek jest w znacznym stopniu odizolowany od natury i większość czasu spędza zamknięty w czterech ścianach domu, biura lub w środkach komunikacji. Wzmaga to jego poczucie wyalienowania i samotności. Slow life pozwala zwrócić uwagę na właściwy kontakt z przyrodą. Pamiętaj o tym zwłaszcza w trakcie wiosennych i letnich miesięcy, kiedy pogoda zachęca do wyjścia z domu i spędzania czasu na łonie natury. Kojące otoczenie lasu, łąki, jeziora, parku, własnego ogrodu czy nawet ozdobionego zielenią balkonu ma wyjątkowo korzystny wpływ na samopoczucie oraz pozwala na uspokojenie nerwów. Tereny zielone cechują się także wyjątkową estetyką, co pozwala na nacieszenie wszystkich zmysłów i być może zainspirowanie się do wielu marzeń i ciekawych planów?
  6. Świadomy odpoczynek – choć może wydać się to zaskakujące, to nie każdy człowiek potrafi świadomie i efektywnie wypoczywać. Poświęć więc czas na to, by właściwie zrelaksować się po wykonaniu obowiązków. Pozwól sobie na trochę “nicnierobienia”, dzięki któremu Twój organizm odpręży się i zregeneruje. W ten sposób odnowisz swoją energię, którą następnego dnia spożytkujesz na czekające Cię zadanie i na cieszenie się każdą upływającą chwilą. Pamiętaj, że odpoczynek nie jest tożsamy z lenistwem. Może on mieć także aktywną formę, na przykład spaceru, lektury lub zajmowania się swoim hobby.Zacznij wyznawać zasadę life balance, postaw na równowagę w swoim życiu.
  7. Kontrolowanie wiadomości – obecnie człowiek każdego dnia konsumuje więcej wiadomości, niż jego przodek czynił to przez całe życie. Można więc sobie wyobrazić, jak obciążające jest to dla ludzkiego mózgu. Obecnie mamy powszechnie do czynienia ze zjawiskiem, które znane jest jako doomscrolling. W skrócie oznacza ono poświęcanie ogromnej ilości czasu na przyswajanie negatywnych informacji za pośrednictwem smartfona lub komputera. Ma to niekorzystny wpływ na ludzką psychikę. Nie masz bowiem wpływu na nieszczęśliwe wydarzenia z drugiego końca świata, zadręczanie się nimi nie ma więc sensu. Nie oznacza to zrezygnowanie z bycia na bieżąco z wiadomościami, bardziej zaś kontrolę tego, ile i jak często je przyswajasz.

Czerp korzyści ze stylu slow life, tak warto żyć

korzyści ze slow lifePowolne życie to doskonały sposób na to, by odzyskać równowagę, na przykład między życiem zawodowym a prywatnym. To także metoda pozwalająca na pozbycie się wielu negatywnych odczuć ze swojej codzienności oraz na pogłębienie swoich relacji z bliskimi ludźmi. Slow life to styl, który z pewnością pomoże Ci odkryć, co jest tak właściwie naprawdę ważne dla Ciebie i co jest Twoim priorytetem. Sprawi, że pozbędziesz się wielu zbędnych, nieistotnych spraw, które do tej pory wypełniały Twoje dni, mimo iż nic dla Ciebie nie znaczyły. To także doskonały sposób na uporządkowanie nie tylko swojego umysłu czy kalendarza, ale także przestrzeni. Slow life czasami wiąże się z minimalizmem. Pozbądź się z domu niepotrzebnych rzeczy, które nie sprawiają Ci radości czy wręcz przysparzają niechcianych obowiązków. Uporządkowanie pomieszczeń, szaf, szafek czy szuflad to pozbycie się także z życia chaosu, który do tej pory Cię otaczał. Poświęcając mniej uwagi i czasu sprzątaniu i układaniu przedmiotów, które wiewiele dla Ciebie znaczą, zyskujesz więcej energii na to, by zajmować się naprawdę ważnymi kwestiami.

Pamiętaj jednak, że filozofia slow life to raczej wskazówka niż uniwersalna recepta na zmianę swojego życia. Praktyczne zasady mogą okazać się pomocne, ale prawdziwa zmiana musi dokonać się w Twoim postrzeganiu świata i rzeczywistości. Uporządkuj więc swoje priorytety i zastanów się, dlaczego tak potrzebujesz zmiany. Nie wszystkie problemy można także rozwiązać dzięki slow life. Jeśli borykasz się z takimi kłopotami jak obniżony nastrój, stres, powracające lęki czy problemy z bezsennością, które wywołane są na przykład zbyt szybkim tempem życia, to warto, byś zasięgnęła pomocy specjalisty – psychoterapia online. Nie wahaj się przed poproszeniem o pomoc profesjonalistów, takich jak psycholog, terapeuta. Nie każdą sytuację da się bowiem rozwiązać zmianą sposobu myślenia. Wizyta w gabinecie terapeuty czy psychiatry może dostarczyć wielu narzędzi do walki z nawracającymi problemami dotykającymi zdrowia psychicznego, czy samopoczucia.

Slow life jest więc filozofią powolnego, uważnego życia. Zyskuje ona na popularności w obliczu wciąż rosnącej presji ze strony otaczającego nas świata oraz w momencie, w którym życie nabiera niemal zabójczego tempa. Każdy może wdrażać w swoje życie slow life na własnych zasadach, dostosowanych do jego potrzeb. Jego istotą jest zwolnienie, uważne przeżywanie każdej chwili i cieszenie się nimi, podczas gdy świat pędzi do przodu. To metoda, która pozwala odnaleźć równowagę i określić swoje prawdziwe cele i priorytety, które mają dla Ciebie prawdziwe znaczenie. Dzięki temu lepiej poznasz siebie, łatwiej znajdziesz poczucie sensu, zregenerujesz swoje siły, zacieśnisz więzi z bliskimi osobami i pozbędziesz się ze swojego życia rzeczy i spraw błahych i nieistotnych, które do tej pory zajmowały Twój cenny czas i zabierały Twoją uwagę.

Jeśli chcesz zatrzymać się na swoich wartościach, potrzebach i nadać im nowy kierunek, umów się na coaching online.

4.8/5 - (6)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Slow life – jak zacząć żyć powoli? - psychoterapia 1 nowe widoki 400x400 - Nowe Widoki

Psychoterapia

Wsparcie psychoterapeutyczne
dla kobiet 

coaching biznesowy online

Coaching

Indywidualny coaching biznesowy, coaching kariery i rozwój osobisty dla kobiet

superwizja grupowa cbt

Superwizja

W procesie superwizji stajesz się lepszą w tym, co robisz, aby skuteczniej pomagać swoim Klientom

Slow life – jak zacząć żyć powoli? - O nas kw 400x400 - Nowe Widoki

Umów się na sesję
do psychoterapeuty lub coacha

Wiemy, jak skutecznie pomagać

Oferujemy spotkania w gabinecie w Warszawie i online

Świadczymy usługi w językach polskim i angielskim

Zobacz również