W dzisiejszym świecie granice stają się coraz częściej umownymi symbolami. Ludzkość obecnie podróżuje szybciej i więcej niż kiedykolwiek wcześniej w dziejach swojego istnienia. Zrodziło to wiele różnych zjawisk, między innymi jest nim emigracja zarobkowa w poszukiwaniu lepszego źródła dochodów. W wyniku otwarcia granic dla Polaków atrakcyjna zaczęła być emigracja do Niemiec czy emigracja do Anglii w celu poprawienia swojej sytuacji finansowej. Zdawać by się mogło więc, że praca poza rodzinnym krajem to doskonałe rozwiązanie problemów wielu osób. Jednak za granicą doświadczyć można także licznych problemów, z którymi na co dzień mierzą się emigranci. Jakie kłopoty z samopoczuciem i psychiką mogą napotkać osoby poszukujące lepszego życia poza ojczyzną i jak sobie z nimi skutecznie poradzić, zanim zaczną one być katastrofalne w skutkach? Po czym można rozpoznać, że w życiu emigranta pojawił się kryzys, którego nie da on rady samodzielnie zażegnać? Jak współczesna technologia ułatwia życie osobom poszukującym na emigracji specjalistycznej pomocy?
Emigracja za pracą – jak ona wygląda?
Emigracja zarobkowa często oznacza nowe możliwości rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki niej można także poznać nowych ludzi i zdobyć wyjątkowe doświadczenia. Aktualnie emigracja do krajów europejskich, by tam podjąć pracę, jest łatwiejsza niż kiedykolwiek dotąd. Trudniejsza jest natomiast emigracja do USA, ponieważ wymaga ona spełnienia licznych formalności. Przeszkodą może być także większa odległość do pokonania oraz bez porównania rosnące w takiej sytuacji koszty emigracji. Stany Zjednoczone to jednak wciąż popularny kierunek wyjazdów, a na ich terenie funkcjonują całe społeczności osób pochodzących z Polski. W poszukiwaniu pracy z kraju wyjeżdżają przedstawiciele różnych grup społecznych. Mogą to więc być na przykład ekspaci, czyli specjaliści dobrowolnie opuszczający swój kraj w poszukiwaniu lepszych możliwości zawodowych. Lepszego życia poszukują jednak też osoby bez wysokich kwalifikacji zawodowych. Często w ich przypadku jest to emigracja bez znajomości języka czy pewnego miejsca pracy. Wiele osób jednak przed wyjazdem stara się poznać, chociaż w podstawowym stopniu język, jakim porozumiewają się mieszkańcy danego kraju. Czasami wyjazd w poszukiwaniu lepszej pracy jest efektem wielu miesięcy przygotowań, ale zdarza się, że bywa on spontanicznym działaniem, podjętym pod wpływem chwili. Tego typu przeprowadzka do innego kraju wiąże się przede wszystkim z wieloma stresującymi decyzjami, dotyczącymi wyboru miejsca zamieszkania, nowego stanowiska czy nawet terminu takiego wyjazdu. Osoby, które są otwarte na nowe doświadczenia i charakteryzują się śmiałością, poradzą sobie z tym wszystkim łatwiej niż ktoś, kto jest zamknięty w sobie i nieśmiały.
Nie zawsze jednak powodem wyjazdu jest jednak chęć szybkiego dorobienia się i lepszych zarobków. Warto pamiętać, że czasami jest to również emigracja za wolnością, charakterystyczna dla państw, w których swobody obywatelskie są ograniczone. Mieszkańcy takiego kraju wyjeżdżają wówczas, chcąc mieszkać w miejscu, w którym ich wolności i prawa nie są ograniczane przez rząd. Często łączy się to z niezadowalającymi warunkami ekonomicznymi w ojczyźnie. Są to jedne z najbardziej powszechnych przyczyn, dla których niektórzy decydują się wyemigrować ze swojego rodzinnego kraju. W swojej ojczyźnie mogą się czuć bowiem niechciani i nieakceptowani. Mogą także sądzić, że nie ma w niej dla nich perspektyw i możliwości rozwoju.
Emigracja – tęsknota za domem
Niestety opuszczenie rodzinnego kraju w celach zarobkowych nie wiąże się tylko z pozytywnymi aspektami takiej decyzji. Emigranci często borykają się z licznymi problemami psychologicznymi, które rozwijają się pod wpływem stresu i innych negatywnych czynników środowiska. Przede wszystkim dzieje się tak, ponieważ emigracja z Polski może powodować tęsknotę za ojczyzną i rodzinnym domem. Człowiek zostaje w wówczas “wyrwany” ze znanego, przyjaznego środowiska, w którym czuje się bezpiecznie i swobodnie. W innym kraju musi nauczyć się od nowa wszystkiego – języka, obyczajów, kultury pracy, a obowiązki w nowej pracy potrafią być przytłaczające. Wiele osób czasami na początku nie potrafi sobie z nimi poradzić tak dobrze, jak miało to miejsce w rodzinnym kraju. Może to wpływać na obniżenie ich samooceny czy pogorszenie się nastroju. Emigrant zostaje pozbawiony dotychczasowych grup wsparcia, do których mógł się zwrócić w ciężkich chwilach. Nie ma przy nim znajomych czy rodziny. Dodatkowo tęsknota za nimi także często wpływa na pogarszający się nastrój. Emigrant nagle musi nauczyć się funkcjonować w otoczeniu, w którym nie ma jego ukochanych osób. Często ma on także poczucie, że coś go omija. Nie jest na przykład uczestnikiem urodzin swoich dzieci, czy pogrzebów krewnych. Migracja bez znajomości języka także może powodować problemy i zwiększać stres, który przeżywa człowiek w nieznanym kraju. Między nim a resztą jego otoczenia powstaje wtedy bariera. Tak odizolowana osoba nie może komunikować swoich potrzeb i emocji. Wpływa to więc na jej poczucie osamotnienia i izolacji. Jeżeli do tego wszystkiego dochodzi stres związany na przykład z problemami finansowymi, niemożnością znalezienia dobrej pracy czy miejsca zamieszkania, to wszystko to razem może bardzo negatywnie działać nawet na najbardziej zdeterminowaną osobę. Kryzys, który dopada osobę przebywającą na emigracji, może objawiać się na wiele sposobów: długotrwałą tęsknotą, smutkiem, rozdrażnieniem, kłopotami ze snem czy odżywianiem, a także frustracją czy poczuciem bezsilności. Osobie dotkniętej kryzysem na emigracji towarzyszyć także może apatia czy brak chęci do życia. Wszystko to są czynniki, które powinny zaalarmować daną osobę i skłonić ją do obserwacji swojego samopoczucia, zwłaszcza jeżeli występują one przez dłuższy czas.
Jak radzić sobie z emigracją?
W przypadku, gdy problemy związane z emigracją zaczynają daną osobę przytłaczać i przerastać, warto jak najszybciej sięgnąć po pomoc specjalisty. Nie należy czekać, aż objawy samoistnie ustąpią, ponieważ do tego w niektórych przypadkach po prostu nie dochodzi. Konieczność zwrócenia się po pomoc może nastąpić po zaobserwowaniu zmieniającej się samooceny, gorszego samopoczucia, czy problemów ze snem. Samodzielne próby wpłynięcia na swój nastrój czy rozwiązania kłopotów mogą okazać się niewystarczające. Terapia online może pomóc kobietom będącym na emigracji. Mierzącymi się z różnymi trudnymi doświadczeniami. Udanie się do specjalisty może znacząco przyspieszyć proces powracania do dobrego samopoczucia. Powinien on po zapoznaniu się z problemem wytyczyć dalszą ścieżkę pracy z osobą potrzebującą. Może okazać się, że niezbędna będzie na przykład terapia schematów czy inna forma długofalowej pracy nad problemem. Po pomoc warto udać się stosunkowo wcześnie, zanim odczuwane dolegliwości staną się ogromnym kłopotem, którego rozwiązanie wymagać będzie wiele czasu. Zawsze też dobrym pomysłem jest zwierzenie się bliskim ze swoich problemów. Pamiętać jednak trzeba, że to nie zastąpi pracy z terapeutą lub innym specjalistą.
Psychoterapia online jako narzędzie pomocy
Ponieważ za granicą przed udziałem w terapii powstrzymywać może bariera językowa, warto zainteresować się możliwościami, które daje psychoterapia online. Jest ona rozwiązaniem dla osób, które przed udaniem się do specjalisty powstrzymuje nieznajomość języka. Niweluje to także problem dostępności w danym kraju gabinetów psychologicznych prowadzonych przez osoby porozumiewające się w języku polskim. Psycholog online ma możliwość połączenia się z osobami potrzebującymi, które mieszkają w innym niż on kraju. Technologia umożliwia obecnie pomoc ludziom na całym globie. Terapia online w Polsce może także wprowadzić do życia cierpiącego człowieka element znany i kojarzący się z bezpieczeństwem dzięki posługiwaniu się rodzinnym językiem. Przed umówieniem się warto sprawdzić, jakie powinien mieć opinie dobry psycholog online i jak na ich podstawie wybrać dla siebie specjalistę. Dobrze jest także zorientować się, czy u tego konkretnego specjalisty możliwa jest na przykład terapia schematów lub terapia poznawczo-behawioralna online i czy odpowiada on wszystkim potrzebom danej osoby.
Emigracja może więc okazać się doświadczeniem trudnym, pełnym niespodziewanych przeszkód do pokonania. Wiąże się ona często z samotnością, poczuciem wyobcowania, stresem i tęsknotą za bliskimi i ojczyzną. W sytuacji, w której osoba emigrująca zaczyna czuć się gorzej, warto zasięgnąć porady specjalisty, sprawdź-polski psycholog Berlin. Rozpozna on, skąd pochodzą problemy z nastrojem i samooceną oraz zaplanuje dalszą pracę z nimi. W obecnych czasach nie ma potrzeby martwienia się barierą językową w przypadku wizyty u specjalisty za granicą. Można bowiem skorzystać z terapii online i skontaktować się z psychologiem pracującymi w języku polskim. Eliminuje to obawy co do niemożliwości porozumienia się z terapeutą. W ojczystym języku można swobodnie wyrazić wszystkie swoje odczucia i emocje. Dodatkowo terapia online często okazuje się bardziej dogodna pod względem godzin jej odbywania i dojazdów niż spotkania w gabinecie. Warto udać się po pomoc, zanim niewielkie przeszkody staną się problemami nie do pokonania.