związek na odległość szansa czy kryzys

Związek na odległość – szansa na relację czy szybki kryzys

Spis treści

Związek na odległość, to wyzwanie dla każdej relacji. Każda z nas chce czuć się kochana. Poszukujemy relacji, w których będziemy bezpieczne, spokojne, szczęśliwe… Czy miłość na odległość może przetrwać? Czy uda nam się poradzić z tęsknotą lub zmniejszyć ją dzięki wirtualnym kontaktom? Jak pielęgnować relację, kiedy dwoje ludzi jest tak daleko? I co robić, gdy pojawiają się trudności?

Czym jest związek na odległość? Jak to ustalić?

czy relacja na odległość może przetrwaćTrudno o jednoznaczną definicję związku na odległość. Mogą mówić o nim zarówno partnerzy, którzy mieszkają  100, a nawet setki kilometrów od siebie. Pewne jest jedno – między nimi istnieje jakiś dystans, który w mniejszym lub większym stopniu wpływa na kształt ich relacji.

Kiedy najczęściej mamy do czynienia ze związkami na odległość?

Związki na odległość często spowodowane są przez:

– przeprowadzka

emigracja np. emigracja zarobkowa,

– wymiana studencką,

– specyfika pracy (konieczność częstych wyjazdów),

– korzystanie z portali randkowych i nawiązywanie relacji przez Internet.

Etapy związku na odległość

etapy związku na odległośćJuż ponad trzydzieści lat temu amerykański psycholog Robert Sternberg rozłożył miłość na czynniki pierwsze. Stworzona przez niego Trójczynnikowa Teoria Miłości zawiera trzy składniki:

 • intymność,
 • namiętność,
 • zaangażowanie.

Intymność to pozytywne uczucia i towarzyszące im działania, takie jak: przeżywanie szczęścia w obecności drugiej osoby, okazywanie troski i zrozumienia partnerowi, wymienianie się z nim informacjami i dzielenie przeżyciami.

Namiętność wyraża się poprzez odczuwanie silnych emocji, pobudzenie fizjologiczne oraz podniecenie, choć nie powinna być utożsamiana jedynie z potrzebami seksualnymi.

Zaangażowanie jest natomiast wynikiem świadomej decyzji o pozostawaniu w danym związku. To chęć do utrzymywania relacji i wkładania starań w jej rozwój.

Ze względu na nasilenie poszczególnych składowych wyróżnia się kilka etapów, przez które przechodzi związek.

 • zakochanie,
 • romantyczne początki,
 • związek kompletny,
 • związek przyjacielski,
 • związek pusty,
 • rozpad związku.

Jak to działa w praktyce? Jak rozmawiać i siebie poznawać?

Jak rozmawiać w związku na odległośćKażdy etap związany jest z nieco innym poziomem intymności, namiętności oraz zaangażowania. W fazie zakochania rośnie namiętność, a w romantycznych początkach dołącza do niej również intymność. Etap związku kompletnego oznacza natomiast intensywny udział wszystkich trzech komponentów. Jednak wraz z wkroczeniem w związek przyjacielski obniża się namiętność, a partnerzy mogą mieć problemy z utrzymaniem dotychczasowego poziomu intymności. Gdy spadnie intymność, przechodzą do etapu związku pustego – opartego jedynie na zaangażowaniu. Kiedy go zabraknie, relacja upadnie.

Niektóre pary zatrzymują się na danym etapie, a inne konsekwentnie przechodzą z jednego stadium w kolejne, aż docierają do końca i się rozchodzą.

Czy w związku na odległość wygląda to tak samo? 

Wszystko zależy od sposobu, w jaki powstała relacja i w którym momencie pojawiła się w niej odległość. Czasem para najpierw poznaje się i buduje związek, a dopiero później pojawia się dystans – na przykład w fazie związku przyjacielskiego czy pustego. W zależności od tego, jak obie strony poradzą sobie z trudnościami, mogą pozostać na tym samym etapie bądź przesunąć się dalej. Czasem musimy zdecydować się na relację na odległość z ukochaną osobą. Kontakt telefoniczny, sms, Internet jest wtedy jedynym sposobem, aby umocnić więź z drugą połówką. Niepewność takiej relacji może nas przytłaczać, ale istnieją sposoby, jak przetrwać rozłąkę i nadal potrzebować siebie nawzajem.

Inaczej prezentują się jednak związki, które rozpoczynają się w sieci. Fazy internetowej miłości mogą znacznie odbiegać od faz miłości, która formuje się od początku w rzeczywistym świecie. Według Grochowalskiej z początku widać tam miłość przyjacielską, rozwiniętą dzięki korzystaniu z aplikacji, pisaniu na czacie czy wysyłaniu esemesów. Kiedy relacja przenosi się poza ramy Internetu, może stać się romantyczna – pojawiają się w niej kontakty fizyczne i rzeczywista namiętność. Może pozostać również przyjacielska bądź szybko przejść do fazy pustej, szczególnie jeśli druga osoba nie spełniła pewnych oczekiwań co do wyglądu, cech lub zachowań.

Czy związek na odległość ma sens? Czego możesz potrzebować. Zagrożenie, jakie niesie związek przez Internet

Pozostańmy na chwilę przy temacie internetowego związku. Kiedy od początku nasza relacja jest głównie wirtualna, łatwo wpaść w pułapkę idealizowania. Zaczyna nam się wydawać, że druga osoba jest niemalże doskonała – w końcu ten facet ma na profilu takie korzystne zdjęcia, zawsze wysyła miłe wiadomości i znajduje dla nas czas, a jeszcze interesuje się surfingiem, biega na długie dystanse i dba o dietę. Tylko, że kiedy później spotykamy tego idealnego faceta w prawdziwym życiu, czar pryska. Bo to nie on był doskonały pod każdym względem, a nasze wyobrażenie o jego osobie.

Żeby uniknąć takich rozczarowań, pamiętajmy, że to, co w Internecie, to tylko wycinek rzeczywistości. Profil w aplikacji randkowej nie mówi wszystkiego o człowieku, który za nim stoi. Są tam wyselekcjonowane (a może i wyretuszowane) zdjęcia i starannie dobrane słowa. Lecz to dopiero wierzchołek góry lodowej. To, jaki ktoś jest naprawdę, można zweryfikować dopiero podczas spotkania twarzą w twarz. A zatem, jak budować związek? Najlepiej w prawdziwym życiu, na tyle, na ile jest to oczywiście możliwe.

Plusy i minusy związku na odległość

plusy i minusy związku na odległośćDo zalet pozostawania w tego typu relacji należą:

– brak konieczności rezygnowania z własnych planów,

– więcej czasu dla siebie i swoich pasji,

– cenienie każdej chwili spędzonej z partnerem,

– brak rutyny i nudy w związku,

– dużo swobody i wolności na co dzień.

Z kolei wadami są:

– brak bliskiego kontaktu,

samotność w związku i tęsknota,

– ciągłe wyczekiwanie przyjazdu partnera,

– trudność w dawaniu wsparcia w kryzysowych sytuacjach,

– ryzyko, że nie poznamy dobrze drugiej osoby, pomimo długiego stażu związku.

Czy związek na odległość ma sens? Czy miłość pokona dystans?

Każdy związek to inna historia. Są pary, dla których dystans okazuje się zbyt problematyczny. Nie oznacza to jednak, że każda relacja na odległość jest z góry skazana na niepowodzenie. Wszystko zależy od całego szeregu czynników, takich jak:

zaangażowanie obydwojga partnerów,

– indywidualne cechy osobowości np. inteligencja emocjonalna,

– częstości odwiedzin,

– poziomu komunikacji w związku,

– przewidywanego czasu rozłąki.

Nowoczesna komunikacja, która (nie zawsze) zdziała cuda

Obecnie łatwiej niż kiedykolwiek jest nam się porozumiewać. Nie musimy już czekać, aż list dotrze do adresata i z opóźnieniem poinformuje go, co u nas słychać. Nie obawiamy się także, że wysokie rachunki za telefon pochłoną połowę wypłaty. Każdego dnia możemy wykonać dziesiątki połączeń i napisać setki wiadomości. Pozwala to na praktycznie stały kontakt z bliską osobą. Czy to nie wspaniałe?

Tak i warto wykorzystywać nowoczesne technologie, szczególnie, kiedy jesteśmy w związku na odległość. Internet nie jest jednak w stanie zastąpić nam fizycznej bliskości. Połączenie na żywo to nie patrzenie sobie prosto w oczy, a nawet najdłuższy esej napisany na czacie to nie rozmowa twarzą w twarz. Esemesy, maile, telefony i zdjęcia pomagają przetrwać tęsknotę i dają, choć częściowo, szansę na bycie na bieżąco z tym, co dzieje się w życiu partnera. Ale to nie zawsze „załatwia sprawę”. Bo jeśli potrzeba realnej bliskości jest bardzo duża, pojawia się niechęć do wirtualnych kontaktów. Gdy dojdą do tego jeszcze samotność, zniechęcenie i wątpliwości, nawet setki wiadomości i połączeń nie będą ratunkiem.

Jak budować związek na odległość? Wspólne zainteresowania mogą utrzymać relacje

jak zbudować udany związek na odległość

Związek na odległość może być trudny, ale nie niemożliwy do utrzymania. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dbać o związek na odległość:

 • Komunikacja – utrzymuj regularny kontakt z partnerem. Możesz rozmawiać przez telefon, komunikatory internetowe, e-mail lub video. Niezależnie od wybranej metody, ważne, aby rozmawiać ze sobą codziennie, aby mieć poczucie bliskości.
 • Planowanie – planuj spotkania i czas, który spędzicie razem. Ustalcie daty, kiedy będziecie się widzieć i organizujcie wspólne wakacje, weekendy czy święta.
 • Zaufanie – zaufaj swojemu partnerowi i daj mu swój zaufanie. Niech wie, że mu ufasz i że wierzysz w Waszą miłość.
 • Wspólne zainteresowania – znajdźcie wspólne zainteresowania i hobby, które będziecie mogli rozwijać razem. Może to być np. czytanie tych samych książek, oglądanie tych samych filmów czy granie w gry online.
 • Pozytywne myślenie – koncentruj się na pozytywnych aspektach waszego związku, zamiast skupiać się na trudnościach związanych z odległością.
 • Wyrozumiałość – bądź wyrozumiały dla swojego partnera i nie krytykuj go za to, że nie może z Tobą spędzić więcej czasu. Pamiętaj, że Wasza sytuacja jest trudna, ale dajcie sobie nawzajem wsparcie i zrozumienie.
 • Romantyzm – nie zapomnij o romantyzmie. Wysyłaj miłosne wiadomości, kwiaty, prezenty. Daj partnerowi znać, jak bardzo go kochasz i jak bardzo tęsknisz za jego obecnością.
 • Równowaga – zachowaj równowagę między swoim związkiem na odległość a swoim życiem codziennym. Nie zapominaj o swoich zainteresowaniach, przyjaciołach i rodzinie.

Jak dbać o związek na odległość? Bliskość na odległość jest możliwa

Wydawałoby się, że „bliskość na odległość” to sprzeczność – coś niemożliwego do osiągnięcia. Bliskość jest trudna ale bliskość to nie tylko fizyczność. To również dzielenie pasji, wyznawanie wspólnych wartości i poglądów, wyznaczanie wspólnych celów na przyszłość.

Co zatem robić, żeby się zbliżyć, będąc daleko od siebie? Opowiadać o swoich przeżyciach, doświadczeniach, codziennych drobnostkach. Pokazywać partnerowi, że jest obecny w naszym życiu – pytać o radę, prosić o opinię, podejmować istotne decyzje.

A co z intymnością? Czy kiedy widujemy się raz na miesiąc, przez resztę musimy całkowicie rezygnować z seksu? Niektóre pary również w tym zakresie wykorzystują ogromny potencjał Internetu. Choć pocałunki i pieszczony są zwyczajnie niemożliwe, namiastką fizycznej bliskości staje się cyberseks. Możemy umówić się na wirtualny stosunek na kamerkach, wymieniać erotyczne zdjęcia i wideo. Nie do wszystkich przemawia jednak takie rozwiązanie, co jest jak najbardziej zrozumiałe.

Wspólne plany – te większe i… te mniejsze

randka onlineTo, co najbardziej podtrzymuje parę w związku na odległość to świadomość, że ten stan kiedyś się skończy. Szczególnie ważne jest więc planowanie, jak będzie wyglądała wspólna przyszłość – przeprowadzka, wspólne mieszkanie i układanie sobie życia. Taki plan nie jest łatwy do wykonania. Na drodze stają rozmaite okoliczności: finanse, kariera, wszelkie powzięte zobowiązania. Mimo tego warto myśleć o tym, co dalej i dążyć do zniwelowania odległości.

Lecz wspólne plany to nie tylko to, co odległe. Nie sprowadzajmy ich do tworzenia wizji, jak nasze życie będzie wyglądać, kiedy będziemy budzić się obok siebie co rano. To również ustalanie kolejnych wizyt, obieranie wspólnych celów, dogadywanie szczegółów spędzonego razem urlopu, podczas którego zwiedzamy urokliwe miejsca i zaznajemy relaksu. Planować możemy także randki online.

A czym taka randka online jest? To po prostu wybrany czas – na przykład piątek o godzinie 19 – kiedy włączamy rozmowę wideo i wspólnie prowadzimy ożywioną rozmowę, oglądamy film, pijemy wino i jemy kolację. Pomysłów na takie długodystansowe randki jest naprawdę wiele! A planując, że będziemy robić coś z partnerem, nie zważając na odległość, przy okazji umacniamy związek.

A co, gdy bycie w związku na odległość przytłacza? Czy warto zgłosić się z tym do psychologa?

Czy bycie w związku na odległość jest dla Ciebie trudnym doświadczeniem? Zastanawiasz się, czy udźwigniesz ten ciężar i dasz sobie radę? Pamiętaj, że o swoich doświadczeniach, nadziejach i obawach możesz porozmawiać z psychologiem czy psychoteraputą. Umów spotkanie już dziś – psychoterapia online. Zrzucisz z siebie ciężar i uwolnisz zalegające emocje. Zastanowisz się, co jest dla Ciebie największym wyzwaniem i co możesz zrobić, żeby poczuć się lepiej. Być może dotrzesz także do głęboko zakorzenionych przekonań, które przeszkadzają Ci w czerpaniu ze związku radości. Poznasz również techniki, dzięki którym lepiej zrozumiesz siebie i zaspokoisz własne potrzeby.

I nie zapominaj, że choć miłość na odległość to wyzwanie, to może przynieść wiele satysfakcji i pięknych momentów. Aby tak się stało, trzeba jednak włożyć w nią wiele pracy – czasem również pracy nad sobą: własnymi emocjami, uprzedzeniami i schematami.

 

 

 

 

 

Bibliografia

Grochowalska, K. (2012). Cyberflirt: czym zachowania online różnią się od tych offline. Humanicus 7.

Olesiński, P. (2013). Rozwojowe ujęcie Trójczynnikowej Teorii Miłości Sternberga – trójwarstwowa miłość, Psychologia Rozwojowa 18(2), s. 9 – 18.

Sęczkowska, K. (2018). Paradoks „Bliskości więzi na odległość” czyli Enter i Escape miłości w sieci w kontekście psychologicznym, Człowiek zalogowany 5. Cyfrowa miłość. Jak Internet zmienia bliskie związki?, s. 44 – 53.

5/5 - (5)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związek na odległość - szansa na relację czy szybki kryzys - psychoterapia 1 nowe widoki 400x400 - Nowe Widoki

Psychoterapia

Wsparcie psychoterapeutyczne
dla kobiet 

coaching biznesowy online

Coaching

Indywidualny coaching biznesowy, coaching kariery i rozwój osobisty dla kobiet

superwizja grupowa cbt

Superwizja

W procesie superwizji stajesz się lepszą w tym, co robisz, aby skuteczniej pomagać swoim Klientom

Związek na odległość - szansa na relację czy szybki kryzys - O nas kw 400x400 - Nowe Widoki

Umów się na sesję
do psychoterapeuty lub coacha

Wiemy, jak skutecznie pomagać

Oferujemy spotkania w gabinecie w Warszawie i online

Świadczymy usługi w językach polskim i angielskim

Zobacz również