Relacje kończą się w różny sposób, czasami mniej, a czasami bardziej burzliwy. Zależy to od ich charakteru, długości, przebiegu oraz od tego, co sprawiło, że związek czy przyjaźń się zakończyły. Jednak nie zawsze odbywa się to tak, że każda z zaangażowanych stron wie, co dokładnie się wydarzyło. Czasami jedna osoba znika bez słowa wyjaśnienia, a druga zostaje z wieloma pytaniami i wątpliwościami, których nie może wyjaśnić. Ghosting – bo o nim właśnie mowa – staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem w społeczeństwie. Czym jednak dokładnie jest, dlaczego bywa wyjątkowo bolesnym sposobem na zakończenie relacji i jak sobie poradzić w sytuacji, kiedy dotyka nas on bezpośrednio? Czym kieruje się osoba, która sięga po takie rozwiązanie, zamiast wyjawić innym motywację swojego postępowania?
Rozstania. Czym jest ghosting?
Twój partner wydaje się być początkowo romantyczny, macie za sobą kilka udanych randek, być może zaczynasz myśleć o relacji w sposób długotrwały? Tymczasem, on nagle przestaje odbierać telefon, odpisywać, zaczyna cię ignorować i zachowywać się w sposób mało dojrzały. Zjawisko ghostingu może dotyczyć kobiet jak i mężczyzn. To krzywdzące doświadczenie dla osoby opuszczonej w relacji wpływa na poczucie bezpieczeństwa, utrudnia zaufanie i wejście w kolejną relację.
Samo słowo ghosting pochodzi z języka angielskiego i tłumaczyć je można jako zniknięcie bez wieści niczym duch lub zjawa (po angielsku ghost oznacza właśnie ducha). Jest to zachowanie polegające na tym, że dana osoba zrywa relacje z innymi w sposób niespodziewany, gwałtowny i polegający na całkowitym i nagłym zaprzestaniu kontaktu, często bez słowa wyjaśnienia. Druga strona związku nie ma wówczas pojęcia, co się wydarzyło i dlaczego zakończyła się ta relacja. Nie doszło wszak do żadnej kłótni, zabrakło sygnałów sugerujących, że coś jest nie tak. Taka osoba nie ma także szansy na zmianę swojego zachowania, jeżeli ono było powodem zerwania kontaktu. Nie ma również pojęcia, co mogłaby w sobie zmienić, nie otrzymała bowiem żadnego komentarza,żadnej wieści, dotyczącą swojego postępowania. Ghosting jest szczególnie popularny wśród internetowych znajomości, nawiązywanych za pośrednictwem na przykład mediach społecznościowych, aplikacji randkowych, takich jak Tinder. Umożliwiają one bowiem zablokowanie kontaktu z daną osobą i całkowite odcięcie jej od siebie. To bardzo okrutna forma zrywania znajomości, pozostawia ona bowiem człowieka bez jakichkolwiek wyjaśnień. Nie ma możliwości rozwiązania problemu, dlatego ludzie zostają sami ze swym cierpieniem. Nie mogą się go pozbyć, na przykład dowiadując się, co zrobili źle. Osoby doświadczające ghostingu często zadają sobie pytania takie jak:
- Co zrobiłam/zrobiłem źle?
- Co jest ze mną nie tak?
- Czemu zniechęcam do siebie ludzi?
- Może na to zasłużyłem/zasłużyłam?
- A gdybym zachował/zachowała się wtedy inaczej?
Jak znika bez słowa. Być ofiarą ghostingu
Bycie ofiarą ghostingu powodować może wiele problemów z samooceną, z wizerunkiem własnej osoby i swojego miejsca w relacjach z innymi ludźmi. Osoba, która została tak potraktowana, przez długi czas może mieć problemy z zamknięciem i wyjściem z takiej relacji, wciąż od nowa analizując, co zrobiła źle? Nie ma ona bowiem możliwości faktycznego dowiedzenia się, co się stało. W związku z tym zdarza się, że podejmowane są coraz bardziej rozpaczliwe próby nawiązania ponownie kontaktu z osobą, która go zerwała. Porzucony człowiek nie potrafi bowiem zaakceptować faktu, że ktoś po prostu zniknął. Niektórzy próbują sobie tłumaczyć, że to, czego doświadczyli, to wcale nie jest porzucenie bez słowa. Szukają wówczas takich treści w Internecie jak „test na ghosting”, by upewnić się, czy na pewno to z nim mają do czynienia. Chcą za wszelką cenę oddalić od siebie myśl, że to właśnie ich spotkało tak okrutne porzucenie ze strony drugiej osoby.
Nagły sposób kończenia relacji. Ghosting – dlaczego jest tak częsty?
Bezwzględny ghosting jest coraz częstszą formą kończenia relacji, co potwierdzić może każdy, kto kiedykolwiek korzystał z aplikacji randkowych. Dla osoby, która ghosting stosuje, jest to prosta i szybka metoda zakończenia niechcianych relacji bez różnego rodzaju konsekwencji i radzenia sobie z efektami własnego postępowania. Zrywając kontakt bez słowa, nie musimy się mierzyć z cudzym bólem, pytaniami, czy próbami ratowania związku. Taka osoba unika konfrontacji i przestaje odpisywać na wiadomości. Ghosting zdejmuje także z nas odpowiedzialność za wyjaśnienie drugiej osobie, co nam się w niej nie podobało. Pozwala za to po prostu pójść dalej i zająć się innymi relacjami i oddala od człowieka nieprzyjemne aspekty kończenia poprzednich znajomości. Stosowanie go w Internecie jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ wirtualne kontakty bardzo szybko mogą przestać przypominać te, jakie ma się na co dzień z ludźmi w swoim otoczeniu. Następuje dehumanizacja rozmówcy, co z kolei ułatwia szybkie odcięcie się od niego. Wystarczy nie otwierać wiadomości, aplikacja, nie odczytać nowego maila i kontakt natychmiast się urywa. Internetowe relacje traktowane są bowiem z o wiele większą lekkością i nie są postrzegane jako realne zobowiązania. Coraz więcej osób zapomina bowiem, że po drugiej stronie ekranu znajduje się drugi człowiek, tak samo czujący i cierpiący jak oni. Ghosting pozwala także na uniknięcie niewygodnych emocji, których nikt nie chce odczuwać, takich jak smutek, złość, wstyd czy zaskoczenie. Dzięki niemu nie trzeba też konfrontować się z zawiedzeniem cudzego zaufania lub z nieprzyjemnymi komentarzami na swój temat.
Ghosting częściej stosowany jest w krótkich relacjach, w których obie strony nie są jeszcze całkowicie zaangażowane lub to zaangażowanie nie jest do końca jasne. Wydaje się wówczas, że kilkumiesięczną znajomość można porzucić bez słowa, ponieważ druga osoba nie zdążyła się tak naprawdę przywiązać, zwłaszcza w przypadku internetowej znajomości. Tymczasem takie porzucenie może być również bardzo bolesne.
Jak można ranić? Kto stosuje ghosting?
Zastanowić się także można, kim są osoby, które stosują ghosting. Co sprawia, że są zdolne do tak bezwzględnego podejścia do innych? Można powiedzieć, że tego typu beztroskie zachowanie i znikanie bez słowa jest domeną osób egocentrycznych, skupionych na sobie, które związek postrzegają jedynie jako środek do realizacji własnych potrzeb. Gdy przestaje on służyć ich celom, to bez żalu porzucają go na rzecz innych relacji, nie zastanawiając się, jakie spustoszenie w emocjach drugiej osoby to spowoduje. Tacy ludzie priorytetowo traktują swoje potrzeby, co nie jest błędem i złym zachowaniem samym w sobie. Robią to jednak bez zastanowienia i poszanowania uczuć innych. W zdrowej relacji potrzeby obu stron są jednakowo ważne i traktowane z szacunkiem. W przypadku stosowania ghostingu nie jest to możliwe, ponieważ wysyłany jest sygnał, że druga osoba nie zasługuje nawet na słowa wyjaśnienia.
Z ghostingu korzystać mogą także osoby, które nie radzą sobie z własnymi emocjami i nie potrafią kończyć związków przy pomocy szczerej rozmowy. W takiej sytuacji wolą ich unikać, zamiast skonfrontować się z tym, co tak naprawdę czują. Nie chcą także mierzyć się z trudnymi konsekwencjami swojego odejścia, które może wywołać w innych smutek, żal lub chęć poproszenia o kolejną szansę. Wiele osób bowiem nie potrafi szczerze i asertywnie powiedzieć innym “nie” i odmówić im dalszej relacji. O wiele łatwiej jest zablokować komuś możliwość przesyłania wiadomości w aplikacji i żyć dalej w taki sposób, jakby nic się nie wydarzyło. Za ghosting mogą więc odpowiadać też osoby, które zwyczajnie boją się konfrontacji. Może on nie mieć więc nic wspólnego z brakiem szacunku czy z egocentryzmem. Człowiek bywa sparaliżowany wizją odmówienia komuś dalszego kontaktu do tego stopnia, że woli on bez słowa zniknąć z czyjegoś życia. Może to mieć podłoże w wielu zaburzeniach.
Stosowanie ghostingu może więc być skutkiem własnych, nieprzepracowanych problemów, przez które cierpią inni. Osoby, które nie potrafią funkcjonować w relacjach z innymi, często wchodzą w nie, zanim rozwiążą własne wewnętrzne konflikty. Odbija się to na ich znajomościach i sprawia, że ludzie, którzy niczym nie zawinili, biorą na siebie odpowiedzialność za cudze problemy, choroby czy zaburzenia, co jest kolejnym wyjątkowym okrucieństwem ghostingu. Dlatego tak ważna w relacjach jest umiejętność stawiania granic, wyrażania własnego zdania lub komunikowania potrzeb. Pozwala to na nawiązywanie zdrowych znajomości, w których potrzeby obu stron są jasno wyrażane, szanowane i zaspokajane.
psychologia – jakie są skutki ghostingu?
Statystyki mówią o tym, że coraz więcej osób ucieka się do tego sposobu, więc właściwie każdy jest narażony na spotkanie się z taką sytuacją i zmuszony do zmierzenia się z jego konsekwencjami. Zachowanie, jakim jest ghosting, może w drugim człowieku pozostawić ślad na wiele lat, wpłynąć na jego poczucie własnej wartości i doprowadzić do długotrwałego obniżenia się nastroju. Miewa także poważniejsze konsekwencje i ostatecznie staje się początkiem poważniejszych chorób i zaburzeń, na przykład depresji. Osoby, które doświadczają takiej sytuacji, często biorą na siebie winę za jej wystąpienie. To prowadzi do zaburzenia postrzegania własnego wizerunku i odbierania sobie poczucia własnej wartości. Taki człowiek sądzi bowiem, że coś było z nim nie tak, skoro druga strona związku zdecydowała się zniknąć bez słowa. Może być to bodźcem do dalszych problemów, z jakimi zmagać się będzie porzucona osoba.
Jak poradzić sobie z ghostingiem?
Bycie ofiarą ghostingu może więc prowadzić do pojawienia się wielu nieprzyjemnych uczuć – rozczarowania, smutku, złości, żalu, wstydu czy rozpaczy. Jednak jak sobie radzić z ghostingiem i nie pozwolić, by zerwana relacja bez wiele miesięcy niszczyła nam samopoczucie? Jak zamknąć taki związek i przejść nad nim do porządku dziennego? W takich chwilach na pewno nie pomagają uporczywe próby nawiązania ponownie kontaktu czy branie na siebie odpowiedzialności za to, co się wydarzyło. Warto jednak uświadomić sobie, co nas spotkało i że tym czymś było faktyczne porzucenie. Kolejnym krokiem jest przepracowanie w sobie emocji, jakie mogą towarzyszyć człowiekowi w tej sytuacji i pozwolenie sobie na przeżycie ich tak, jak się tego w danej chwili potrzebuje. W takim momencie dobrze jest udać się po pomoc do osób bliskich i poprosić o ich wsparcie. Nie warto też bagatelizować sytuacji, bo przecież była to tylko kilkumiesięczna internetowa znajomość. Każdą relację człowiek ma prawo opłakiwać i przeżyć tak, jak tego potrzebuje. Kolejnym krokiem radzenia sobie z ghostingiem jest wyciągnięcie wniosków z tego, co się wydarzyło. Pozwoli to lepiej przygotować się na trudności, jakie mogą się jeszcze kiedyś pojawić.
Jeżeli jednak dana osoba nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z takim odrzuceniem, jej nastrój wciąż jest obniżony, a samoocena wciąż się nie poprawia, to warto rozważyć kontakt ze specjalistą. Rozmowa z terapeutą może pomóc w zrozumieniu, co tak naprawdę się wydarzyło. To także sposób na rozwiązanie problemów ze złym samopoczuciem czy niską samooceną. Specjalista pomoże bowiem w uświadomieniu sobie, że ofiara ghostingu nie jest stroną winną w tej relacji i nie powinna brać na siebie odpowiedzialności za nią. To także możliwość zrozumienia, co kierowało drugą osobą i jej motywacjami. Dzięki wizycie u specjalisty ludzie również dowiadują się, jak zamknąć taką relację bez udziału drugiej strony i przestać nią żyć. Ułatwi ona bowiem zaakceptowanie faktu, że ten ktoś odszedł i już nie wróci do życia porzuconego człowieka. Dzięki temu pacjent przestaje żyć w tak zwanym zawieszeniu i może na przykład zaangażować się w zupełnie nową relację, zamiast skupiać się nieustannie na poprzedniej.
Ghosting jest więc wyjątkowo nieprzyjemną i bolesną metodą rozstania, polegającą na tym, że jedna ze stron bez słowa urywa kontakt z drugim człowiekiem. Taki sposób postępowania sprawia, że porzucona osoba nie wie, co się wydarzyło i dlaczego została opuszczona. Może więc zareagować nie tylko cierpieniem i smutkiem, ale także przyjęciem na siebie odpowiedzialności za takie traktowanie. Ma bowiem poczucie, że to jej wina, bo popełniła błąd i była niewystarczająca. Często też nie jest w stanie wewnętrznie zamknąć tej relacji, wciąż przeżywa ją od nowa i nie potrafi ruszyć dalej, angażując się w nową znajomość. Ghosting ma różne źródła, na przykład egocentryzm lub strach przed konfrontacją. Mówi się jednak o tym, że coraz więcej ludzi nie traktuje poważnie internetowych znajomości, które nie wydają im się prawdziwe. Prowadzi to właśnie do zrywania ich w taki niefrasobliwy sposób. Ghosting może mieć wiele nieprzyjemnych skutków dla porzuconej osoby. Jeśli masz trudności w poradzeniu sobie z doświadczeniem ghostingu, umów się na spotkanie – psychoterapia online.
2 Responses
Po dwudziestu latach zgostował mnie mój mąż, odszedł bez słowa do innej, i nie wysłał mi nawet jednego SMS co się stało i że ma już kogoś.Wiem że związał się z naszą wspólną koleżanką ,ale oni udają przed wszystkimi że to nie prawda i że nie są razem.Niewiem co mam o tym myśleć…Ona co prawda jest otyła i nieatrakcyjna ale bogata , może wstydzi się że ma chłopa za pieniądze.Ja jestem atrakcyjną fizycznie osobą ,mój były partner również lecz nigdy nam się nie przelewało.Teraz on żyje jak król a ja z dwójką dzieci nie wiem co jutro będę jadła.
Trzymaj się. Życzę Ci wszystkiego dobrego. Zobaczysz, że wszystko jeszcze się ułoży. Masz dla kogo starać się o lepsze jutro.