jak przygotować się do emigracji

Emigracja- jak się przygotować mentalnie do wyprowadzki?

Table of contents

Każdego roku liczne grono osób opuszcza Polskę, decydując się na emigrację. Nikogo to nie dziwi – obecnie stosunkowo łatwo jest zaplanować wyjazd, przeprowadzić niezbędne formalności i znaleźć zatrudnienie w miejscu oddalonym nawet o setki kilometrów. Co jednak zrobić, gdy początkowo ekscytująca wizja zamienia się w ciągły stres i podenerwowanie? Jak przygotować się psychicznie do emigracji, aby nie odbiła się negatywnie na naszym zdrowiu?

Kto emigruje?

Kto emigrujeAktualnie na emigrację decydują się ludzie w każdym wieku, z niższym i wyższym poziomem wykształcenia, zamieszkujący wsie i największe miasta. Zastanawiając się, kto emigruje z Polski, nie możemy postawić jednoznacznej odpowiedzi, wskazując na dane demograficzne. Pomysł o wyjeździe pojawia się u osób wkraczających w dorosłość osiemnastolatków, rodzin z małymi dziećmi, jak i osób po czterdziestym roku życia.

Wydaję się, że wyraźnym nowym trendem są osoby emigrujące, które mają wyższe wykształcenie, bogate CV i wysokie kompetencje językowe. Dużo globalnych firm potrzebuję pracowników z różnych części świata a przy pracy online można pracować właściwie wszędzie.

Emigracja – gdzie wyjechać?

Na ostateczną decyzję o wyjeździe składa się wiele oddziałujących na siebie czynników. To bardzo indywidualny wybór, oparty między innymi o możliwości finansowe, oferty zatrudnienia, oczekiwane zarobki, obecność innych członków rodziny. Często naszą uwagę zwraca również odległość, dzieląca dane miejsce od Polski – im bliżej, tym łatwiej nam przyjeżdżać w rodzinne strony na święta i wakacje. Dla niektórych decyzja o wyjeździe łączy się wręcz z przeciwnymi powodami – ludzie chcą wyjechać, aby uciec od rodziny i najbliższych.

Emigracja do Niemiec

Emigracja do NiemiecBardzo wielu Polaków decyduje się na wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów – przeprowadzka do Niemiec wydaje się być sprawdzoną i bezpieczną opcją. Na miejscu pracuje spora grupa Polonii, a w Internecie szybko znajdziemy opinie oraz pomocne informacje z pierwszej ręki, co dodatkowo ułatwia proces aplikacji na poszczególne posady, wynajem mieszkania czy załatwianie innych formalności.

Emigracja do Niemiec jest popularnym wyborem dla wielu osób, które chcą rozpocząć nowe życie w Europie. Dzięki silnej gospodarce i przyjaznej kulturze Niemcy oferują wiele korzyści tym, którzy zdecydują się uczynić je swoim domem. Emigracja w Niemczech stale utrzymuje się na wysokim poziomie i wielu naszych rodaków chce pomieszkać tam kilka lat lub ułożyć życie na nowo.

Kraj-emigracja. Jakie problemy związane są z emigracją?

Szereg różnych trudności wynikających z planowania i przeprowadzania wyjazdu oraz negatywne odczucia już po przeprowadzce to zawsze ogromne wyzwanie. Nie jest istotne, jak daleko znajduje się miejsce naszej destynacji – czy czeka nas emigracja do Berlina, czy też emigracja do Stanów Zjednoczonych, to mogą narodzić się niektóre z poniższych problemów natury psychologicznej.

Lęk przed nowym

Lęk przed nowymJuż przed wyjazdem możemy zauważyć, że choć wcześniej zmiana środowiska była dla nas atrakcyjnym pomysłem, to im do niej bliżej, tym bardziej się opieramy. Nie widzimy już wszystkiego w jasnych barwach, a z każdym dniem narastają obawy. Najchętniej anulowalibyśmy wszystkie plany  i pozostali przy tym, co znane i sprawdzone. Zaczynamy kwestionować naszą decyzję, i choć wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, nie czujemy żadnej satysfakcji.  Zdajemy sobie sprawę, że gdy przyjedziemy na miejsce, zastanie nas wiele niespodzianek i wyzwań, przez które możemy stracić grunt pod nogami. Dzień wyjazdu zbliża się nieubłaganie, a my boimy się, że o czymś zapomnimy, nie sprostamy narastającej liczbie obowiązków, zrobimy coś nie tak. Przeraża nas brak kontroli i oderwanie się od ustalonego rytmu. Boimy się nieznanej i niepewnej przyszłości, jaką niesie ze sobą emigracja. Już niebawem zmieni się nasze życie, a my wątpimy, czy uda nam sobie poradzić z zachodzącymi zmianami.

Nowe miejsce, stare troski

Często zdaje nam się, że wyjeżdżając z kraju, zmienimy swoje życie na lepsze i zapomnimy o dręczących zmartwieniach. Ten nowy i świeży start wygląda w głowie jak bajeczny obrazek – nie ma tam miejsca na nieszczęścia, a wszystko układa się po naszej myśli. Przychodzi jednak moment, w którym zderzamy się z brutalną rzeczywistością i bańka pryska. Idealizowanie zmian nie przynosi nic dobrego. Wbrew naszym nadziejom, przygnębienie i przytłoczenie nie mija, niezależnie od tego, czy znajdujemy się w deszczowej, jesiennej Warszawie, czy też na słonecznym hiszpańskim wybrzeżu. Okazuje się bowiem, że niezamknięte sprawy nadal nie dają nam żyć w spokoju. Jeśli coś od dawna stanowiło już dla nas trudność, nawet całkiem nowa rzeczywistość nie sprawi, że to ustąpi. Negatywne myśli, uczucie wyczerpania, stany depresyjne, lęki oraz fobie nie znikają jak za dotknięciem magicznej różdżki tylko dlatego, że zmieniliśmy środowisko.

Wiele problemów jest w nas zakorzenionych głęboko i wyjazd z kraju nie stanowi recepty na wszelkie troski. Nieważne, gdzie przebywamy, złe nawyki i powtarzane latami zachowania nadal wpływają negatywnie na ogólne samopoczucie i prowadzą do obniżania się jakości życia.

Tęsknota za domem

tęsknota za domemZostawienie w kraju przyjaciół, bliskiej rodziny, kolegów z pracy i całkowita zmiana środowiska sprawiają, że odczuwamy silną tęsknotę. Nie możemy już wybrać się do ulubionej kawiarenki przy rynku, przejść przez dziki park, którym co dzień wędrowaliśmy w drodze powrotnej z pracy, ani wpaść na niezapowiedziany obiad u rodziców. Nie mamy teraz na wyciągnięcie ręki ludzi, z którymi jeszcze niedawno mogliśmy widywać się regularnie. Rzadkie odwiedziny i kontakt przez Internet nie zastąpią nam tamtych długich spotkań twarzą w twarz, które obecnie wspominamy. Przybija nas to, że nie widzimy, jak nasi najbliżsi świętują wspólnie radosne chwile, dochodzą do przełomowych momentów, rozwijają się i osiągają sukcesy. Jesteśmy od nich oddzieleni niewidzialną barierą setek lub tysięcy kilometrów.

Trudność ze znalezieniem swojego miejsca

Trudność ze znalezieniem swojego miejscaInny kraj to także całkiem inna rzeczywistość. Nawet jeśli zdecydowaliśmy się, że emigracja do sąsiedniego państwa to dobry wybór ze względu na stosunkowo niewielką odległość od Polski, czekają nas tam duże zmiany. Każdy kraj to odmienne święta, tradycje, przepisy prawne, inny język  i charakterystyczna kultura.  Nowe sytuacje, które napotykamy, mogą stanowić dla nas szok kulturowy. Mimo znalezienia wielu informacji i przeprowadzenia rozmów ze znajomymi doświadczonymi w temacie emigracji, nic nie przygotuje nas w pełni na to, co nadchodzi.

Po trafieniu do innego państwa, pomimo tego, że podoba nam się klimat, a wokół jest zachwycająca architektura i liczne zapierające dech w piersiach atrakcje, możemy czuć się nieswojo. Zastanawiamy się, czy to faktycznie miejsce dla nas – czy na pewno tutaj pasujemy i mamy to, czego tak poszukiwaliśmy. Silna tęsknota i poczucie niedopasowania sprawiają, że nawet najpiękniejsze miejsce na Ziemi traci urok. Rozglądając się wokoło, nie zauważamy zalet, bo zbyt mocno pochłonęło nas wyszukiwanie negatywów. Widząc tylko to, co wadliwe, odmienne i gorsze niż u nas, nie będziemy odczuwać z wyjazdu żadnej przyjemności.

Poczucie osamotnienia

Nowe miejsce często wywołuje w nas poczucie opuszczenia. To, czy wyjechaliśmy sami, z partnerem, czy też całą rodziną, nie ma tutaj większego znaczenia. Nie mamy wokół siebie szerszego grona przyjaciół, a większość znajomych twarzy znajduje się wiele godzin drogi stąd. Ze względu na barierę językową niekoniecznie łatwo przychodzi nam nawiązanie nowych kontaktów wśród sąsiadów czy współpracowników, co dodatkowo nas martwi.

Samotność na emigracji to powszechny i bardzo dokuczliwy problem. Nie mamy z kim porozmawiać, komu się zwierzyć z problemów –  a tych przecież może być wiele: od skomplikowanych spraw urzędowych, które spadły na nas już na miejscu, przez trudności w pracy, aż po natłok obowiązków powiązanych z urządzeniem się w nowym mieszkaniu. Czujemy, że nikt nas nie rozumie i nie umie postawić się na naszym miejscu. Boimy się, że ten stan nigdy już się nie zmieni…

Jakich emocji możemy doświadczać na emigracji?

Emigracja jak się przygotowaćOczywiście idealny scenariusz zakłada, że podczas szykowania się do emigracji oraz już po wyjeździe towarzyszyć nam będą jedynie pozytywne emocje. W rzeczywistości jednak w całym tym procesie rewolucyjnych zmian łatwo o lęk, strach, smutek, rozdrażnienie, irytację i złość.

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której zamiast radości i spełnienia z pojawienia się w nowym miejscu, odczuwamy głębokie rozczarowanie. Wydawało nam się, że inne otoczenie to start zupełnie odmiennego życia – takiego, w którym nie ma już zmartwień, a my cieszymy się każdą chwilą. Dociera do nas jednak, że nawet w miejscu, o którym powszechnie mówi się „raj”, istnieją blaski i cienie. Co więcej, te cienie mogą całkowicie przesłonić nam wcześniejsze pozytywne wyobrażenia. „Przecież miało być inaczej” to myśl, która nie daje nam spokoju.

Emigracja – czy warto?

Decyzja o emigracji może być dla nas bardzo trudna. Nadchodzące zmiany wywołują lęk i niepewność, a po nocach śnią nam się najróżniejsze scenariusze. Czasami jest to dla nas jednak konieczność, bądź cel, do którego dążyliśmy od wielu lat. Nie możemy zapominać, że to potencjalny sposób na odmienienie swojego życia i zyskanie cennych doświadczeń.

Dopiero czas pokaże, jakie skutki będzie miała dla nas ta decyzja, jednak jeśli już uznaliśmy, że chcemy spróbować życia na obczyźnie i poczyniliśmy ku temu odpowiednie kroki, warto skorzystać z wyjazdu. Nie musimy dać się pochłonąć negatywnym myślom – te wynikają najczęściej ze strachu.

Jak przygotować się do emigracji?

Nie da się ukryć, że emigracja może być jednym z najtrudniejszych i największych stresorów, z którymi przychodzi nam się zmierzyć. Nierzadko osoby przebywające za granicą mierzą się z negatywnymi emocjami, stanami depresyjnymi i lękiem. Możemy zatem zastanawiać się, jak przygotować się psychicznie do emigracji i ułatwić sobie adaptację w nowym miejscu.

Nie pozwólmy, by obawy przesłoniły cele

Warto w tym pędzie zatrzymać się choć na chwilę i przypomnieć, dlaczego zadecydowaliśmy o wyjeździe. W ferworze załatwiania kolejnych spraw, pakowania się i wykonywania szeregu obowiązków z nieustannie wydłużającej się listy, łatwo zapomnieć, jaki cel nam przyświeca. Czy widzimy w wyjeździe nadzieję na lepsze zarobki, warunki mieszkalne, rozwój kariery? Może przenosimy się do miejsca, o którym marzyliśmy przez lata? A może jest tam już część rodziny i będziemy w końcu mieć ją przy sobie?

Najlepszym sposobem na mentalne przygotowanie się do emigracji jest zebranie informacji i planowanie z wyprzedzeniem. Dowiedz się jak najwięcej o kraju, do którego się przeprowadzasz, jego kulturze, prawach i przepisach. Pomoże to ułatwić przejście do nowego życia w innym miejscu. Dodatkowo przed wyjazdem upewnij się, że masz niezbędne dokumenty, aby adaptacja do nowego miejsca przebiegała płynnie. Na koniec skontaktuj się z przyjaciółmi lub członkami rodziny, którzy już przeszli przez proces emigracji, aby uzyskać poradę i wsparcie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dobrze jest zdać sobie sprawę, że nawet jeśli emigracja nas przeraża, stanowi rozpoczęcie nowego etapu. To naturalne, że są w nas obawy i nie musimy się tego wstydzić – dobrze jest zdać sobie z nich sprawę i być dla siebie wyrozumiałym. Nie powinniśmy jednak oddać sterów naszego życia lękowi i niepewności.

Psychoterapia na emigracjidroga do zmian

psychoterapia po polsku w Niemczech

Przytłoczenie i frustracja mogą przyjść do nas w każdym momencie: przed wyjazdem, w czasie adaptowania się do nowego środowiska, a także już po wielu miesiącach spędzonych poza granicami. Nawet w kraju, który miał być spełnieniem marzeń i urealnieniem najpiękniejszych snów, możemy zmagać się z depresją, stresem, lękami, napadami paniki czy uzależnieniami.  Mogą dosięgnąć nas także problemy w relacji, kryzys egzystencjalny, kryzysy małżeńskie i rozstania.

Poczucie osamotnienia, obniżony nastrój, brak motywacji i stany lękowe to sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Nie warto czekać i żyć w nadziei, że wszystko przeminie samo. Próbując zapomnieć o tym, że coś jest nie w porządku, nie dajemy sobie szansy na dotarcie do źródła problemu. Wybór odpowiedniego specjalisty i uczestnictwo w psychoterapii oznacza dla nas korzystną zmianę – i choć nasze życie obróciło się już o 180 stopniu w związku z decyzją o emigracji, to możliwość przemiany na wymiarze psychologicznym może okazać się nawet istotniejsza. Psychoterapia online nie wiąże się z pokonywaniem setek kilometrów, to jest ścieżką prowadzącą do lepszego funkcjonowania. Warto na nią wejść, stawiając pierwszy krok w postaci skontaktowania się z profesjonalistą i umówienia wizyty.

Pomoc po polsku – dlaczego tak ważna?

pomoc psychologiczna w BerlinieSkorzystanie z pomocy w języku ojczystym to znaczne ułatwienie procesu terapeutycznego będąc na obczyźnie, z czego często korzystają polscy imigranci w Niemczech – polski psycholog Berlin. W czasie spotkań poruszane są przeróżne tematy, których nadrzędny cel stanowi dotarcie do przekonań leżących u podstaw negatywnych emocji i zachowań. Dzięki temu mamy szansę na rozprawienie się z utrwalonymi schematami, które negatywnie rzutują na naszą teraźniejszość i sprawiają, że nie cieszymy się życiem w pełni. W przypadku emigrantów często istotna w pracy jest również akceptacja niepewności łączącej się z wyjazdem i nowymi realiami. Tak głębokie rozmowy wymagają pełnej uważności i zrozumienia, które niełatwo osiągnąć, gdy między nami a terapeutą istnieje bariera komunikacyjna. To właśnie w języku ojczystym najdokładniej potrafimy sformułować myśli i ubrać w słowa towarzyszące im emocje. Łatwiej przychodzi nam wtedy otworzenie się. Wiemy także, że osoba, do której mówimy, zna naszą kulturę i lepiej utożsamia się z naszymi problemami.

Otwarcie się na pomoc sprawi, że emigracja stanie się łatwiejszym doświadczeniem. Jeśli masz jakiekolwiek problemy, nie spychaj ich na dalszy plan. Jesteśmy tutaj, aby Cię wysłuchać, zrozumieć, a przede wszystkim zapewnić wsparcie, na jakie zasługujesz.

Psychoterapia online to korzystne rozwiązanie zarówno przed przeprowadzką, jak i podczas adaptowania się do nowego miejsca. Wizyty odbywają się niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, a ich ilość jest elastycznie dopasowana do naszych potrzeb i możliwości. Stwarza to dogodne warunki do zrealizowania profesjonalnego wywiadu i wdrożenia sprawdzonych metod. Wykorzystanie nowoczesnej technologii nie wpływa negatywnie na przebieg takiego procesu, a często jest jedyną opcją, aby być regularnie w kontakcie z polskim specjalistą.

 

4.9/5 - (7)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

psychoterapia 1

Psychotherapy

Psychotherapeutic support
for women 

coaching biznesowy online

Coaching

Individual business coaching, career coaching and personal development for women

superwizja grupowa cbt

Supervision

In the process of supervision you become better at what you do in order to help your clients more effectively

Emigracja- jak się przygotować mentalnie do wyprowadzki? - O nas kw 400x400 - Nowe Widoki

Book a session
with a psychotherapist or couch

We know how to help effectively

We offer appointments in the office in Warsaw and online

We provide services in Polish and English

See also